O rasie

HISTORIA RASY


Kot syberyjski (Siberian) reprezentuje naturalną rasę kotów. Pochodzi z Syberii, a jego rozwój i ewolucja przebiegała bez udziału człowieka. Pierwsze informacje o kotach podobnych do syberyjskich- zwanych wówczas kotami bucharskimi – pojawiły się w publikacji z XVI wieku. Były to duże i silne koty, doskonale sobie radzące sobie w naturalnych warunkach, z futrem dostosowanych do każdej pory roku.
Pierwszy oficjalny standard kotów rasy syberyjskiej oraz jego odmianę colour-point pod nazwą „newskaja maskaradnaja” zatwierdziła Radziecka Federacja Felinologiczna (SFF) w 1990 roku. Sześć lat później, sześć lat później rasę uznała międzynarodowa federacja TICA, a w 1997 również FIFe.
Obecnie siostrzane rasy syberyjska i neva masquerade są oddzielone i występują jako SIB i NEM.

USPOSOBIENIE


Koty syberyjskie są zwierzętami żywiołowymi, ruchliwymi, o dużym temperamencie. Szybko przywiązują się do opiekuna, zrównoważone emocjonalnie, doskonale komunikują się z innymi zwierzętami, są przymilne i czułe, ale nie nachalne. Uwielbiają zabawy, gonitwy i wylegiwanie się na wysokich półkach i szafach. Są to dumne koty o duszy najwierniejszego psa.
Osiągnięcie pełnej dojrzałości u kotów syberyjskich trwa nawet do 5 lat.

 

PIELĘGNACJA


Pielęgnacja  futra nie wymaga wielu zabiegów: włos okrywowy się nie kołtuni, wystarczy okresowe szczotkowanie i wyczesywanie martwych włosów podszerstka, szczególnie w okresie linienia.

 

CHARAKTER

 

Charakter Kota Syberyjskiego to prawdziwa mieszanina subtelności, wdzięku, inteligencji i fascynującej dzikości.

 

To zwierzęta żywiołowe, ruchliwe, z dość dużym temperamentem. Są bardzo przyjacielskie, uczuciowe. Nie jest łatwo zdobyć ich zaufanie - wymaga to pewnego wysiłku i zaangażowania ze strony człowieka. Jeśli jednak komuś się to uda - to zdobędzie wielkiego i oddanego przyjaciela. Nie są agresywne czy złośliwe, nie mają niszczycielskich zapędów, starają się być delikatne i ostrożne. Unikają konfrontacji i jeśli tylko mogą się wycofać z trudnej sytuacji - to raczej nie zdobędą się na atak. Inteligentne i komunikatywne, towarzyskie i ciekawskie, podążają za swoimi właścicielami po całym domu aby nie przegapić czegoś ciekawego.

 

Stają się prawdziwymi członkami rodziny. Żyją życiem rodziny, a nie tylko własnym. Zawsze jest tam, gdzie jest większość członków rodziny, na przykład, kiedy rozmawia się przy stole - on leniwie na nim się kładzie lub kiedy ktoś pracuje na komputerze - on siada na środku monitora. Wszystko robi, by być w centrum zainteresowania.

 

Koty Syberyjskie są przeważnie bardzo gadatliwe, uwielbiają porozumiewać się głosem z opiekunem - można z nimi prowadzić długie, ciekawe dialogi. Mają bardzo cichy i przyjemny ton miauku. Szybko uczą się czystości i zasad obowiązujących w rodzinie. Zachowują się jak psy w kociej skórze. Witają się zawsze z powracającymi do domu właścicielami, same proszą o pieszczoty, ale nie robią tego w sposób natrętny.

 

Chętnie przebywają w kocich grupach, ale dobrze rozumieją się także z innymi zwierzętami. Charakterystyczne dla kotów tej rasy jest to, że mimo udomowienia i potrzeby obcowania z człowiekiem, wciąż pozostaje w ich osobowości coś dzikiego i pierwotnego.

 

Uwielbiają wspinać się i skakać, potwierdza to ich upodobanie do odpoczywania w nietypowych, zawsze wysoko położonych miejscach. Sybiraki są ruchliwe, skłonne do zabaw i gonitw po całym domu.

 

Żródło www.sibportal.pl