Kot syberyjski uważany jest za jedną z najpiękniejszych ras półdługowłosych
Koty syberyjskie cechuje przyjazny charakter i bezkonfliktowość we współżyciu z ludzkimi i zwierzęcymi współlokatorami. Są zawsze blisko swoich opiekunów, bywa, że witają ich na progu po powrocie do domu i chodzą za nimi krok w krok. Dość często miałczą do ludzi, ich miałczenie jest przyjemne dla ucha i przypomina ćwierkanie. Lubią zabawę, wspinaczkę, są żywiołowe i bystre. Są jednymi z największych kotów domowych. Koty syberyjskie mają umięśnioną, zaokrągloną budowę ciała z szeroką klatką piersiową. Ich potężny, futrzany ogon, gdy jest podniesiony do góry wygląda jak pióropusz.
Okrywa kotów syberyjskich zachwyca bujnością
Koty te czarują gładkim, miękkim, półdługim włosem. Ich futro składa się z krótszego, gęstego podszerstka i grubszych włosów okrywowych. Pod brodą długa sierść tworzy charakterystyczna bujną kryzę, a na tylnych łapach tzw. „portki”. Głaskanie kota syberyjskiego sprawia ogromną przyjemność, futerko jest jedwabiste i puchate. Szczególnie bogato prezentuje się zimą, jeśli mają okazję wychodzić na mróz. Okrywa nabiera wtedy jeszcze większej objętości. Cechą charakterystyczną rasy są pędzelki futra w uszach i pomiędzy poduszkami łapek. Chronią one koty w naturalnym środowisku przed zimnem i śniegiem.
Koty syberyjskie gubią sierść i potrzebują pielęgnacji
Już kocięta warto jest regularnie czesać tak, aby przyzwyczaiły się do tej czynności. Dorosłe koty zaznajomione z wyczesywaniem w kocięctwie traktują je jako pieszczotę i relaks. Pozwalają wyczesać sobie nawet wrażliwy brzuszek. Czesanie pozwala pozbywać się sierści, która obumarła i tak by wpadła. Należy jednak liczyć się z tym, że czesanie ograniczy linienie tylko w pewnym stopniu, ale nie zahamuje go. Koty syberyjskie gubią sierść w dużej ilości latem i trzeba nastawić się na to, że będzie ona znajdowała się w zakamarkach domu i na ubraniu. Opiekun kota syberyjskiego często jest zaopatrzony w rolki odkłaczające, a odkurzacz jest w użyciu niemal codziennie.
Regularna pielęgnacja kotów syberyjskich poprzez czesanie futra zmniejsza również ilość sierści połykaniem podczas mycia się zwierzęcia. Chroni go to przed powstawaniem bezoarów. Czesanie zapobiega także kołtunieniu się sierści. W porównaniu z innymi długowłosymi rasami futro kotów syberyjskich nie jest jednak nadmiernie podatne na filcowanie. Ich piękna okrywa nie wymaga innych, skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli jednak zdarzy się, że sierść się skołtuni i rozczesanie jej będzie bolesne dla kota można udać się do kociego fryzjera. Strzyżenie kota syberyjskiego nie jest standardowym zabiegiem pielęgnacyjnym. Podobnie jak kąpiel w wodzie należy wykonywać je w ostateczności. Dla kotów strzyżenie to zabieg stresujący i zbędny. Futro stanowi ich warstwę izolacyjną, chroniącą zarówno przed zimnem jak i przed upałami. Ogromną korzyścią z zabiegów pielęgnacyjnych jest więź nawiązywana podczas nich między opiekunem a pupilem.
Zobacz także:
- Strzyżenie kota syberyjskiego. Jak dbać o wygląd pupila?
- Kocięta neva masquerade – hodowla. Gdzie kupić?
- Koty syberyjskie – pielęgnacja. Jak dbać o futro naszego pupila?
- Karma dla kota syberyjskiego. Jaką wybrać? Żywienie
- Kot syberyjski tricolor. Ubarwienie i pielęgnacja futra