Czy warto kupić kota syberyjskiego? Cena, zalety i wady

Czy warto kupić tego kota? Trzeba przemyśleć tę decyzję na wielu poziomach, kot ten ma bowiem zarówno wiele zalet, jak i nieco wad. Jest on pięknym, dostojnym zwierzęciem, bardzo towarzyskim i oddanym. Potrzeba jednak dużo czasu i uwagi, by odpowiednio go wychować.
czy warto kupić kota syberyjskiego

Kot syberyjski, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Syberii. Jest to rasa naturalna. Kot ten ma wiele zalet: piękny wygląd, ciekawy charakter. Ma też jednak wady, związane z pielęgnacją czy ceną. Kot ten może mieć też niestety pewne problemy zdrowotne. Koty syberyjskie koniecznie trzeba kupować w zaufanych hodowlach. Cena takiego kota jest wysoka, lecz dość standardowa jak na koty rasowe. Czy warto kupić kota syberyjskiego? W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Czy warto kupić kota syberyjskiego ze względu na jego charakter?

Koty syberyjskie to okazałe, piękne, pełne gracji zwierzęta – ich wygląd robi naprawdę spore wrażenie. Czy charakter kotów syberyjskich przyciąga? Zdecydowanie!

Kot syberyjski jest bardzo towarzyski – bardzo lubi ludzi, nie odstępuje swego opiekuna na krok. Swoim zachowaniem w tym względzie przypomina czasem psa. Jednak pozwala się głaskać tylko wtedy, kiedy mu się to podoba – w innym przypadku może wykazać pewną wrogość. Jest to więc zwierzę temperamentne – nie można o tym zapominać! Ten kot kocha rozmawiać z ludźmi – potrafi wydobyć z siebie wiele niezwykłych dźwięków. Kot syberyjski jest nieco dziki – zostało mu to po jego mieszkających na Syberii przodkach.

Kot ten jest zwierzęciem bardzo ciekawskim – lubi wszędzie wejść, wszystko sprawdzić. Przepada za poznawaniem terenów, a także za polowaniem – na progu możemy więc odnaleźć niechciane prezenty w postaci myszy czy ptaków. Kota syberyjskiego da się wychować – jednak trzeba się za to zabrać już od pierwszych miesięcy, wtedy kociak jest najbardziej chłonny. Warto poświęcić szkrabowi dużo uwagi – wtedy będziemy mieć pewność, że wyrośnie na wspaniałego i wychowanego kota. Jeśli chodzi o śmiałość, bywa u tych kotów różnie – są osobniki bardzo śmiałe, które odnajdą się w każdej sytuacji, są też koty nieśmiałe, lękliwe, które trzeba bardziej wspierać emocjonalnie.

Zobacz też:  Ile żyją koty syberyjskie?

Kot syberyjski bardzo lubi się wspinać i przebywać na wysokościach – niech nas nie zdziwi fakt, że jego ulubionym miejscem do spania będzie nasza szafa.

Kot syberyjski – poznaj jego wady przed zakupem

Charakter tego kota może wydawać się wspaniały i zdecydowanie zachęcający do jego posiadania. Niestety, kot syberyjski ma wady, o których musi wiedzieć każdy przyszły właściciel.

Jedną z wad jest to, że mały kotek syberyjski potrzebuje zdecydowanie dużo opieki ze strony człowieka – choć nie dla wszystkich oznaczać to musi zdecydowany minus. Dorosły kot również potrzebuje dużo uwagi swojego opiekuna – nie można go zostawiać samego na długo. Problemem może być również fakt, że kot ten kocha się wspinać po różnych rzeczach – może więc uszkodzić nasze meble lub coś zrzucić. Radą na to może okazać się wysoki drapak. Nie każdy też będzie przepadał za głosem tego kota – kot syberyjski wprost uwielbia wokalizować na różne sposoby, na dłuższą metę może to być męczące.

Kot ten ma bujne owłosienie, co również sprawia problemy – trzeba go dość często czesać (czego kot nie lubi); ponadto warto stosować specjalne pasty, pomagające w przypadku, gdy w przewodzie pokarmowym kota nazbiera się za dużo kłaków. Minusem posiadania kotów syberyjskich jest to, że mogą cierpieć na pewne choroby, np. przerost mięśnia sercowego lub problemy z układem moczowym.

Gdzie kupić kota syberyjskiego?

Gdzie kupić kota syberyjskiego? W Polsce jest całkiem sporo hodowli takich kotów. Warto kupować koty od hodowców uznanych, zdobywających nagrody na pokazach. Ważne, by polegać na opiniach dotyczących takich hodowli i by brać pod uwagę wyniki z dłuższego okresu czasu, a nie tylko z ostatniego roku. Kupowanie kotów z hodowli nielegalnych sprawia, że przyczyniamy się do przetrzymywania tych zwierząt w nieodpowiednich warunkach.

Zobacz też:  Koty syberyjskie - opis rasy, odmiany i cena

Ile kosztuje kot syberyjski?

Ile kosztuje kot syberyjski? Cena wynosi do 2000 zł. Z pewnością nie jest to mało pieniędzy. Warto przemyśleć dokładnie, czy nie lepiej wziąć kota ze schroniska za darmo. Jeśli jednak komuś naprawdę zależy właśnie na tej rasie, cena zapewne nie odstraszy go tak bardzo.

Podsumowanie

Czy warto kupić kota syberyjskiego? To zależy z pewnością od indywidualnych decyzji, potrzeb i preferencji potencjalnego właściciela. Kot syberyjski z pewnością przyciąga wyglądem, jak i swoim charakterem – jest towarzyskim i pozytywnym mruczkiem, z dużą energią i chęcią do zabaw. Ma jednak też wady, związane z opieką, pielęgnacją kota syberyjskiego, kondycją zdrowotną czy ceną.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też