Kot jak każde żywe stworzenie do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje snu. Każdy organizm domaga się go w różnych ilościach. Dla człowieka wystarczająca ilość snu to około 8 godzin. A ile snu potrzebuje futrzasty pupil?
Właściciele kotów syberyjskich mogą odnieść wrażenie, że główną “aktywnością” ich zwierzaka jest sen. I mają przy tym sporo racji, chociaż ilość snu jest uzależniona od wieku kota. Kocie maluszki przesypiają większość doby, gdyż bardzo szybko rosną i potrzebują ogrom energii do tego celu. Starszaki zaś więcej czasu spędzają na zabawie w polowanie, jedzeniu oraz myciu się. Dorosłe koty śpią około 12 do 16 godzin na dobę. To ile śpią jest zależnie również od warunków, tj. nastroju, tego czy jest najedzony, komfortu i warunków bytowych.
Kot syberyjski senior, jak długo śpi?
Zdrowy kot syberyjski w podeszłym wieku jest wyjadaczem snu i to, że najprawdopodobniej przespał większość swojego kociego życia, nie zniechęca go do dalszej podobnej praktyki. Koci seniorzy potrafią przespać nawet do 20 godzin na dobę.
Odpowiednia pielęgnacja kota syberyjskiego pozwoli mu spędzić mniej czasu na myciu się i rozczesywaniu kołtunów a więcej na tym co koty lubią najbardziej, czyli na spaniu.
Dlaczego kot syberyjski tak długo śpi?
Koty syberyjskie są najbardziej aktywne o zmierzchu, tuż przed świtem i o poranku, co pozwala im przespać niemal większość nocy. Godziny zwiększonej aktywności kota są wpisane w jego naturę drapieżcy, gdyż na wolności o tej porze koty najczęściej wybierają się na polowanie. Udomowione koty mające pełną miskę, nie muszą polować ale jest to tak wpisane w ich naturę, że bawią się one w polowania na zabawki i różne części wyposażenia domowego. Po intensywnej zabawie pupil musi odespać i nabrać sił na kolejne harce.
Koci sen
Kot z natury jest drapieżnikiem i przesypia większość dnia i dużą część nocy. Ożywia się w godzinach wczesno porannych i zmierzchu. To ile kot śpi w dużej mierze zależy od jego wieku. Małe kocięta oraz koci seniorzy mają większe zapotrzebowanie energetyczne niż dorosłe lecz młode koty syberyjskie. Należy podkreślić, że koci sen jest bardzo czujny, z tego również względu musi być dostarczany w dużej ilości.
Kiedy zwrócić się do specjalisty ?
W przypadku gdy nasz pupil z dnia na dzień stał się apatyczny ospały i przesypia dużo więcej godzin niż zwykle, przy niezmienionych warunkach mieszkalnych i bytowych, należy skontaktować się z weterynarzem celem wykluczenia ewentualnych chorób u kotka.
Zobacz także:
- Neva masquerade – alergia. Czy jego sierść uczula?
- Kot syberyjski niebieski – charakter, cena, hodowla
- Kot syberyjski neva masquerade
- Kot syberyjski długowłosy. Charakterystyka tej odmiany
- Neva masquerade – charakter