Kot syberyjski, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z zimnej Syberii. Kot ten to rasa naturalna, dość odporna. Kot syberyjski przyciąga nie tylko pięknym wyglądem, ale też przyjaznym charakterem. Wychowanie kota syberyjskiego zdecydowanie należy rozpocząć już kiedy jest on kilkumiesięcznym malcem – wtedy jest najbardziej chłonny. Jeśli chodzi o pielęgnację kota, trzeba dbać o jego żywienie, trzeba dość często wyczesywać kota, a także pamiętać o regularnych wizytach u weterynarza.
Kot syberyjski to spore zwierzę – może osiągać nawet 8 kg. Jego okazałe futro sprawia, że wygląda on na jeszcze większego. Z charakteru kot ten jest towarzyski, pozytywnie nastawiony do istot ludzkich i nie-ludzkich (z wyjątkiem tych zwierząt, które da się upolować). Kot syberyjski nie jest tanim zwierzęciem – jego cena sięga do 2000 zł. Jednak koszt ten zapewne nie odstraszy prawdziwego miłośnika tej rasy. Jak opiekować się kotem syberyjskim? W niniejszym artykule odpowiemy na to pytanie.
Wychowanie kota syberyjskiego
Wychowanie kota syberyjskiego nie należy do najprostszych, ale dużo łatwiej będzie nam, jeśli zaczniemy wychowywać kota tej rasy od małego. Kociak rasy syberyjskiej jest chłonny – da się go wychować na porządnego, dobrze sprawującego się kota. Trzeba mu jednak poświęcić naprawdę dużo czasu – bez tego z pewnością nie osiągniemy zamierzonych celów.
Kot tej rasy jest nieco dziki – zostało mu to po jego mieszkających na Syberii przodkach. Stąd konieczność odpowiedniego wychowania go i przystosowania do warunków panujących w domu. Z kotem syberyjskim koniecznie trzeba spędzać dużo czasu – nie tylko z małym kociakiem, ale także z dorosłym kotem. Kot syberyjski z całą pewnością nie lubi samotności – nie można go na zbyt długo zostawiać samego w domu. Z tęsknoty może on intensywnie wokalizować – co niekoniecznie może spodobać się sąsiadom.
Pielęgnacja kota syberyjskiego
W pierwszej kolejności trzeba pamiętać, by podawać kotu odpowiednią, dobrze zbilansowaną karmę. Najlepiej, jeśli będziemy mu podawać zarówno karmę suchą, karmę mokrą, jak i jedzenie przygotowywane przez nas samych. Rasa kota syberyjskiego preferuje karmę wysokobiałkową.
Kolejną ważną rzeczą jest regularne wyczesywanie kota – które nie należy do przyjemności, bowiem kot jest do tej czynności bardzo negatywnie nastawiony i zapewne będzie robił dużo, by uniknąć wyczesywania. Jednak jest to konieczność – zwłaszcza po spacerze, po którym w jego futrze znaleźć się mogą takie elementy jak trawa, liście, patyczki. Kota syberyjskiego należy od czasu do czasu kąpać. Nie należy jednak robić tego za często – zakłócić to bowiem może naturalne procesy higieniczne. Jednak kąpiel od czasu do czasu jest wskazana – tym bardziej, że, o dziwo, kot rasy syberyjskiej lubi czasem pobawić się w wodzie. Z pewnością nie stroni on od wody tak bardzo jak nasz pospolity kot domowy.
Przyszły właściciel musi wiedzieć, że kot ten narażony jest na pewne choroby: na przerost mięśnia sercowego oraz na problemy z układem moczowym. Z tego powodu trzeba dość często odwiedzać weterynarza, zarówno profilaktycznie, jak i w przypadku pierwszych, nawet najmniejszych objawów choroby.
Zobacz także:
- Wychowanie kota syberyjskiego. Czy jest trudne?
- Karma dla kota syberyjskiego. Jaką wybrać? Żywienie
- Koty syberyjskie – pielęgnacja. Jak dbać o futro naszego pupila?
- Koty syberyjskie – opis rasy, odmiany i cena
- Czy warto kupić kota syberyjskiego? Cena, zalety i wady