Strzyżenie kota syberyjskiego. Jak dbać o wygląd pupila?

Dbanie o wygląd ras długowłosych jest wymagające i konieczne, jeśli chcemy, aby nasz pupil dobrze się prezentował. Jeśli chodzi o koty syberyjskie, pielęgnacja jest prostsza niż się początkowo wydaje.
strzyżenie kota syberyjskiego

Koty syberyjskie – pielęgnacja na co dzień 

Koty syberyjskie to koty półdługowłose, co oznacza, że ich włosy wymagają regularnej pielęgnacji. Mimo długości, sierść kota syberyjskiego nie ma skłonności do kołtunienia się, dlatego wystarczy kilkukrotne czesanie w ciągu tygodnia. Częstsze czesanie zaleca się w okresie linienia, gdy kot łatwo gubi martwe włosy podszerstka. Jest to szczególnie ważne przy pielęgnacji kota syberyjskiego w tym okresie, gdyż podczas mycia się kota łatwo liniejące włosy mogą prowadzić do powstawania kul włosowych w przewodzie pokarmowym kota – ich usuwanie nie jest przyjemne ani dla właściciela, ani dla pupila. 

Koty syberyjskie mają także długą sierść na łapach, gdzie łatwo zbierają się wszelkie zabrudzenia, dlatego należy je regularnie sprawdzać i czyścić. 

Strzyżenie kota syberyjskiego – czy jest konieczne? 

O ile strzyżenie psów cieszy się większą popularnością, o tyle strzyżenie kotów jest zdecydowanie rzadziej spotykane. Czy strzyżenie kota syberyjskiego jest konieczne? 

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna; wszystko zależy od kota oraz właściciela. Biologicznie, nie ma żadnych zaleceń co do strzyżenia kota syberyjskiego. Niektórzy właściciele strzyżą swoje koty syberyjskie w imię wygody – usuwa to potrzebę częstego czesania kota. 

Popularnym zabiegiem jeśli chodzi o strzyżenie kota syberyjskiego jest robienie tego w porze letnich upałów, aby ochłodzić zwierzaka. Nie jest to jednak zalecany zabieg – sierść, w szczególności u kotów długowłosych, stanowi nie tylko warstwę izolacyjną chroniącą przed mrozem, ale także jest ochroną przed słońcem i poparzeniami delikatnej skóry kota. 

Kiedy więc strzyżenie kota syberyjskiego ma sens? Takie strzyżenie może być dobrym rozwiązaniem, jeśli nasz pupil ma sierść z wyjątkową skłonnością do kołtunienia i matowienia, a my nie mamy czasu na częste czesanie. Warto jednak podkreślić, że zwykle sierść kotów syberyjskich nie kołtuni się. 

Zobacz też:  Koty syberyjskie - pielęgnacja. Jak dbać o futro naszego pupila?

Kot syberyjski szylkretowy – czy pielęgnacja zależy od umaszczenia? 

Koty syberyjskie występują w bogatej gamie umaszczeń; od czarnych, po rude, kremowe, niebieskie czy szylkretowe. Pielęgnacja oraz strzyżenie kotów syberyjskich jest jednak dla nich wszystkich takie samo. Na rodzaj stosowanej pielęgnacji oraz strzyżenia ma wpływ rodzaj i długość owłosienia, a nie jego kolor. Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też