W tym tekście dowiesz się czym karmić kocięta oraz dorosłe koty syberyjskie. Jak dzięki odpowiedniemu żywieniu kotów syberyjskich wspomóc pielęgnację oraz uniknąć chorób u kota. Czym różni się dieta kocięta od dorosłego osobnika. Rozprawimy się również z mitem o piciu mleka przez koty.
To jak żywimy koty syberyjskie ma wpływ na wiele elementów, przede wszystkim uniknięcie chorób (więcej na temat chorób – kot syberyjski choroby) jak i łatwiejsza pielęgnacja futra. Karmienie kota syberyjskiego musi uwzględniać odpowiednie składniki odżywcze, które wspomogą rozwój małego kocięta syberyjskiego jak i zdrowie oraz pielęgnację dorosłego kocura. Żywienie jest równie ważne jak pielęgnacja, o której można przeczytać tu – koty syberyjskie pielęgnacja.
Czy żywienie kociąt różni się od żywienia dorosłego kota syberyjskiego?
Kocięta syberyjskie jak każdy mały kot, rozpoczynający swoje piękne i długie kocie życie potrzebują na początku swojej drogi mleka matki. Powyższe jest zapewniane w hodowlach. Gdy zwierzak troszkę podrośnie można powoli wprowadzać pokarmy stałe. Bardzo ważne jest aby zaopatrzyć się w mokre karmy bytowe, bo taka karma dla kota syberyjskiego zapewnia odpowiednią ilość składników odżywczych. Koty są w niemal stu procentach mięsożerne, więc karma dobrej jakości składa się głównie z mięsa, pełnowartościowych podrobów i bulionu (gdyż koty pobierają wodę głównie z pożywienia). Ważnym dodatkiem karmy dla kota jest tauryna, która wspomaga wzrost, pracę serca oraz dobry wzrok. Karma dla kota syberyjskiego do roku często jest oznaczana słowem “kitten” lub “adulte”. Nie różni się ona bardzo do karmy dla dorosłego osobnika, przeważnie jest bardziej rozdrobniona i zawiera więcej tauryny.
Karmienie kota syberyjskiego
Podstawową karmą, która zapewni pupilowi długie życie w zdrowiu jest mokra karma bytowa zwierająca minimum 70-90% mięsa. Oferta karm bytowych jest ogromna w zoologicznych sklepach internetowych.
W ofertach sklepów związanych z żywieniem zwierząt, znaleźć można również dobrej jakości karmy suche. Gdy zdecydujemy się na taką formę karmienia kota syberyjskiego należy pamiętać o dostarczaniu zwierzakowi odpowiedniej ilości świeżej wody. Należy również mieć na uwadze, że nie każdy kot lubi pić wodę, w takich przypadkach można zaopatrzyć się w fontanny dla kotów, które uatrakcyjnią tą czynność pupilowi.
Mleko dla kotka – hit czy mit ?
Koty nie powinny pić mleka! Z wiekiem koty tracą umiejętność trawienia laktozy. Podawanie im mleka zarówno krowiego, koziego jak i owczego, może powodować problemy trawienne, takie jak wymioty czy biegunka. Podstawowym pożywieniem dla kotów jest mięso.
Koty syberyjskie – choroby wynikające ze złego żywienia
Tak, to po części prawda ale należy wziąć pod uwagę, że jeszcze kilkanaście lat temu, głównie na wsiach gdzie jest więcej myszy kotki były wolnożyjące i w każdej chwili mogły zapolować na pokarm. Kot syberyjski jest kotem rasowym, jest członkiem rodziny w domu i nie “dokarmia się na mieście..”, więc to co mu podamy będzie jego podstawowym i jedynym pokarmem.
Odpowiednio żywiony kot będzie miał zdrową, lśniącą sierść oraz dużo chęci do zabawy i psot.
Zobacz także:
- Karma dla kota syberyjskiego. Jaką wybrać? Żywienie
- Jakie są rodzaje karmy dla kotów?
- Karma sucha bezzbożowa dla psa – czy warto?
- Kot syberyjski — choroby. Jak dbać o jego zdrowie? Na co najczęściej chorują?
- Karma odkłaczająca dla kota — Wszystko, co musisz wiedzieć