Kot syberyjski – wady rasy, charakter

Zanim wybierzemy kota do towarzystwa warto zwrócić uwagę nie tylko na jego wygląd, ale przede wszystkim usposobienie. Kot syberyjski charakter ma uczuciowy i towarzyski, ale nie jest pozbawiony wad. Poznaj je przed decyzją kupna, aby uniknąć rozczarowania.
kot syberyjski wady

Kot syberyjski – wady

Kot syberyjski charakter ma określany przez niektórych jako niemal identyczny jak pies. Jest zwierzęciem bardzo oddanym człowiekowi, towarzyskim i żywiołowym. Uwielbia się bawić, wspinać i skakać, ale lubi także być ciągle w pobliżu opiekuna, leżeć mu na kolanach i domagać się głaskania. Należy jednak pamiętać, że jak każdy kot jest niezależny i nie powinno się go przymuszać do kontaktu, jeśli aktualnie nie ma na to ochoty. Głównymi wadami tej rasy jest spora hałaśliwość, która może nie spodobać się sąsiadom, niska tolerancja samotności i ogromny upór. Dodatkowo, jak większość kotów syberyjskich długowłosych gubi dużo sierści, a zarazem nie przepada za czesaniem, przez co pielęgnacja kota może być utrudniona. Kot syberyjski to urodzony wspinacz, zatem jeśli nie chcemy ciągle walczyć z zerwanymi firankami, powinniśmy zapewnić pupilowi bardzo wysoki drapak, który odpowie na jego potrzeby.

Kot syberyjski choroby najczęściej spotykane

Ponieważ kot syberyjski pochodzi z północnej Rosji, gdzie panują zmienne i niezwykle trudne warunki klimatyczne, uważany jest za jedną z bardziej odpornych ras. Jest jednak podatny na przerost mięśnia sercowego, nadczynność tarczycy, czy nadciśnienie. Może się zdarzyć, że będzie cierpiał na zapalenie pęcherza moczowego i dolnych dróg moczowych. Ze względu na długą i gęstą sierść jest też podatny na występowanie kulek włosowych w przewodzie pokarmowym, które powstają kiedy kot się myje. Zawczasu dobrze temu zapobiegać podając odpowiednią karmę, bądź pasty odkłaczające. Kot syberyjski choroby uzębienia również może doświadczyć, zwłaszcza kamień nazębny jest niebezpieczny dla jego zdrowia. Niewątpliwym plusem jest natomiast, że chociaż koty często uczulają opiekunów, z rasą neva masquerade alergia nie powinna nas dotknąć. Wszystko dzięki temu, że zwierzę nie posiada genu Fel-d1, który odpowiada za uczulanie ludzi, co w dużym stopniu minimalizuje ryzyko wystąpienia alergii.

Zobacz też:  Kot syberyjski czy norweski leśny? Jaką rasę wybrać?

Czy warto kupić kota syberyjskiego?

Zastawiając się, czy warto kupić kota syberyjskiego należy pamiętać, że to nie tylko piękne i mądre zwierzę, ale przede wszystkim potrzebujące dużo towarzystwa i czasu na pielęgnację. Osoby, które są ciągle poza domem pracując do późna lub dużo podróżujące, wybierając tę rasę mogą jedynie skrzywdzić kota i narazić się na niepotrzebne konflikty z sąsiadami. Ludzie, którzy mają mało cierpliwości lub są przesadnie pedantyczni, także nie odnajdą satysfakcji w kontakcie z tym zwierzęciem. Wady rasy nie przewyższają zalet, ale pamiętajmy, że kot syberyjski charakter swój rozwinie w pełni jedynie przy troskliwym i zaangażowanym opiekunie.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też