Kot syberyjski długowłosy. Charakterystyka tej odmiany

Koty syberyjskie długowłose to naturalna, nie krzyżówkowa rasa, której korzenie sięgają mroźnych obszarów Syberii. Koty te przez lata w swojej ojczyźnie uznawane były za dosyć pospolite. Dziś ze względu na stale rosnące zainteresowanie ta rasą, stały się ulubieńcami salonów. Sprawdź!
kot syberyjski długowłosy

Decydując się na zakup kota syberyjskiego, mamy niemalże pewność, że przy zastosowaniu oczywiście odpowiedniej diety, nie będziemy częstymi gośćmi w przychodniach weterynaryjnych. Są to zwierzęta charakteryzujące się doskonałym zdrowiem i dziką naturą. Nie są to zwierzęta które uda nam się w łatwy sposób ułożyć na typowego „kolanowca” któremu do szczęścia niezbędny będzie stały, czuły kontakt ze strony człowieka. Zdecydowanie wybór kota syberyjskiego sprawdzi się w domu z dorosłymi bądź nastolatkami, gdzie zwierzę to nie będzie narażone na przesadny, niechciany kontakt z domownikami.

Koty syberyjskie długowłose nie tylko ze względu na swoją okazałą sierść cieszą się dużym zainteresowaniem ludzi potencjalnie chcących ugościć kociego czworonoga w swoim domu, ich sierść w znacznie mniejszym stopniu przyczynia się do zaostrzenia objawów uczuleniowych u alergików. Jest to dosyć istotny czynnik wyboru zwierzęcia, zwłaszcza gdy w domu mamy już alergika z tendencja do nabywania nowych uczuleń.

Koty syberyjskie długowłose umaszczenie

Koty syberyjski długowłose ze względu na umaszczenie sierści podzielić możemy na:

U kotów syberyjskich umaszczenie podzielić można również, ze względu na pręgowanie. Zgodnie z obowiązującym wzorcem są to:

  • klasyczne, 
  • tygrysie, 
  • cętkowane, 
  • ticked.

Koty syberyjskie cechy charakteru

Koty syberyjskie należą do bardzo inteligentnych zwierząt. Posiadają łatwość w przyswajaniu się do nowego otoczenia, co jest dosyć nietypową cechą u kotów. Uwielbiają się wspinać i wypoczywać na wysokościach. Warto przed podjęciem decyzji o zakupie kota syberyjskiego, zastanowić się nad tym, czy jesteśmy w stanie zapewnić mu tego rodzaju komfort. Koty tej rasy są doskonałymi łowcami, uwielbiającymi wszelkiego rodzaju polowania. Decydując się na takiego współlokatora, mając na uwadze jego zdrowie psychiczne i komfort mieszkania z nami, warto zastanowić się nad zapewnieniem mu odpowiednich rozrywek imitujących po części polowania. Koty syberyjskie są niezwykle samodzielnymi, pewnymi siebie i dosyć wścibskimi zwierzętami. Lubią poznawać nowe miejsca, wchodzić w interakcje z różnymi przedmiotami aktualnie znajdującymi się w ich otoczeniu. Koty te mimo faktu dosyć dużej samodzielności i ograniczoną potrzebą kontaktu z opiekunem, nie za bardzo lubią pozostawać na dłuższy czas same. Warto mieć ten fakt na uwadze, zwłaszcza jeżeli codzienne obowiązki w większości wykonywane są poza domem.

Zobacz też:  Kot syberyjski szary. Opis, wygląd i charakter

Koty syberyjskie długowłose na co dzień

Koty syberyjskie długowłose żyją średnio od 11 – 18 lat. W związku z duża aktywnością fizyczną wskazana jest dla nich zbilansowana dieta. Chcąc zapewnić ładny wygląd sierści, istotne jest by ich dieta wzbogacona była w różnego rodzaju oleje, w tym przede wszystkim takie bogate w źródło omega 3 np. olej z łososia. Najbardziej wskazaną dietą dla przedstawicieli tej rasy jest dieta BARF, czyli najbardziej zbliżona do tej ze środowiska naturalnego. Kiedy nie jest możliwe zapewnienie tago rodzaju pożywienia, warto pamiętać o tym , że koty syberyjskie są zwierzętami w większości mięsożernymi, dlatego też ich dieta musi być wysoko mięsna. Warto wzbogacać  ją również odpowiednimi mieszankami suplementów, dedykowanymi danym rasa, które  zakupić można w sklepach zoologicznych. Żywienie kota syberyjskiego długowłosego warto wzbogacić również o produkty takie jak jogurt naturalny, ser biały, czy jaja kurze bez wyrzucania skorupek, w których to zawarte są cenne dla tego zwierzęcia składniki odżywcze. 

Jak widać decydując się na zamieszkanie z kotem syberyjskim musimy być świadomi wielu czynników związanych z tą rasą. Koty te wymagają nie tylko odpowiedniej diety czy zwiększonej aktywności fizycznej ale i również towarzystwa. Są to zwierzęta które nie lubią być pozostawione same sobie mimo swojej dużej samodzielności. Warto mieć to na uwadze przy wyborze odpowiedniej rasy dla siebie. Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też