Neva masquerade a ragdoll — różnice. Jak rozpoznać kota syberyjskiego?

Neva masquerade a ragdoll — różnice. Często nie są one widoczne na pierwszy rzut oka — koty obu tych ras są niezwykle podobne do siebie z wyglądu. Jednak zdecydowanie różnią się charakterem, po bliższym poznaniu obu kotów, nie sposób ich później pomylić.
neva masquerade a ragdoll różnice

Koty syberyjskie rasy neva masquerade mogą występować jedynie w znaczeniu point (czyli z charakterystyczną, barwną maską wokół pyska), za to u ragdolli dopuszcza się także koty o jednokolorowym futerku. Jakie jeszcze są różnice pomiędzy tymi dwoma rasami? 

Neva masquerade a ragdoll — różnice w pochodzeniu

Neva masquerade a ragdoll — różnice w stosunku do miejsca pochodzenia są dość znaczne. Koty rasy neva masquerade wywodzą się od kotów syberyjskich, a co za tym idzie — pochodzą z rosyjskiej Syberii. Są wynikiem krzyżówek kotów syberyjskich wraz z kotami syjamskimi, gdy żyły bardzo blisko siebie — koty syberyjskie bezproblemowo radziły sobie na zewnątrz, zaś koty syjamskie były niezwykle popularnymi, arystokratycznymi kotami. Rasa została wyodrębniona w 1987 roku w Związku Radzieckim, gdzie przypisano im pierwszy standard rasowy. Nazywany jest również białym kotem syberyjskim przez fakt, że kocięta tej rasy rodzą się całkowicie białe, a charakterystyczna maska ukazuje się dopiero po paru miesiącach życia. 

Ragdoll pochodzi ze słonecznej Kalifornii, a protoplastą była jedna, biała kotka — Josephine. Rasa powstała dzięki skrzyżowaniu genów pierwszej kotki najpierw z kotem birmańskim, a następnie z kotami perskimi oraz burmańskimi. Zostały one zarejestrowane jako rasa w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy w 1955 roku. 

Neva masquerade a ragdoll — różnice w charakterze 

Charakter kotów neva masquerade i ragdolli ma parę solidnych różnic, o których warto wspomnieć. Ragdoll jest kotem, który bardzo przywiązuje się do swojego właściciela, jednak nie jest natarczywy. Cechuje go bardzo łagodne usposobienie, praktycznie nigdy nie atakuje, nawet sprowokowany. Jego pierwszą linią obrony jest ucieczka od niebezpieczeństwa. Są ciekawe świata, jednak przy tym dość flegmatyczne i zazwyczaj nie wspinają się wysoko na meble. Koty rasy neva masquerade są ich zupełnym przeciwieństwem. Są niezwykle żywymi i temperamentnymi kotami, będąc przy tym bardzo inteligentnymi oraz ciekawskimi. Są komunikatywne i głośne, a ich głos jest bogaty w różne dźwięki i barwy. Są zawsze chętne do zabawy, lubią się wspinać i uwielbiają towarzystwo innych gatunków. Te dwie róże rasy łączy jedno — miłość do opiekuna i niechęć do bójek. 

Zobacz też:  Neva masquerade - alergia. Czy jego sierść uczula?

Neva masquerade a ragdoll — różnice w zdrowiu

Neva masquerade i ragdoll różnią się między sobą przede wszystkim zdrowotnością. Neva masquerade są rasą zdrowszą, mniej obciążoną chorobami genetycznymi i mniej podatne na choroby środowiskowe, takie jak przeziębienia. Przy nich wizyty u weterynarza to rzadkość. Ragdoll zaś cechuje się długowiecznością, średnia ich wieku wynosi ok. 15 lat (różne źródła podają przedziały wiekowe takie, jak 10-12, 12-15 czy nawet 16 lat), za to średnia wieku syberyjskich neva masquerade to 12 lat. 

By dowiedzieć się więcej na temat kotów neva masquerade, polecamy zapoznanie się z innymi naszymi artykułami na temat hodowli i kociąt neva masquerade:  

  • kot syberyjski neva masquerade
  • hodowla kotów neva masquerade
  • kocięta neva masquerade


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też