Kot syberyjski – biały. Przedstawienie odmiany

Kot syberyjski to rasa pochodząca z Syberii – od czego wzięła się ich nazwa. Można je spotkać w wielu odmianach kolorystycznych – mogą one być rude, białe, czarne, niebieskie, srebrne, złote, kremowe, szylkretowe. Wyróżnić można również koty syberyjskie krótko i długowłose.
kot syberyjski biały

Białe koty syberyjskie – Neva Masquarade 

Istnieje wiele możliwości kolorystycznych kotów syberyjskich.  Odmiana kotów syberyjskich, które są tylko białe to siostrzana rasa kotów syberyjskich nazwana Neva Masquarade Neva Masquarade to rasa kotów, które posiadają wszystkie cechy kotów syberyjskich i odmienne od nich umaszczenie. Ta odmienna rasa powstała przez protest rosyjskich hodowców, którzy nie godzili się na przyjęcie ich do klasycznych kotów syberyjskich. 

Ta odmiana kotów syberyjskich charakteryzuje się umaszczeniem typu colorpoint, czyli jasnym tułowiem i ciemniejszym kolorem na pyszczku, uszach, łapkach i ogonie, oraz niebieskimi oczami. 

Białe umaszczenie u klasycznych kotów syberyjskich 

Biorąc pod uwagę wiele możliwości umaszczenie kotów syberyjskich kolor biały występuje również w innych możliwościach u klasycznych kotów syberyjskich. 

Można wyróżnić różne typy pręgowania, do których należą:

 • umaszczenie klasyczne, które charakteryzuje się wzorem przypominającym motyla. Znajduje się najczęściej na bokach kota i jest bardzo symetryczne.
 • umaszczenie tygrysie, które przypomina umaszczenie występujące u tygrysa. 
 • umaszczenie cętkowane, które charakteryzuje się rozmieszczeniem na sierści kota dużej ilości plamek. 

Możliwe jest również występowanie koloru białego u kotów syberyjskich w inne sposoby. Należą do nich: 

 • biała gwiazdka lub płomyk występujące na przykład między oczami kota
 • biały medalion występujący między innymi na łbie kota
 • biała klatka piersiowa, brzuch i łapy 
 • bicolour, określenie które oznacza umaszczenie kota charakteryzujące się występowaniem dwóch kolorów w sytuacji kiedy kolor biały występuje na około od jednej czwartej do połowy na futerku kota 
 • van, określenie które oznacza umaszczenie kota charakteryzujące się występowaniem innego koloru niż biały na ogonie, między uszami i na uszach oraz w postaci niedużej plamki przy nasadzie ogona 
 • arlekin, określenie które oznacza umaszczenie kota charakteryzujące się większą ilością bieli niż koloru na futerku kota – biel zajmuje ponad połowę powierzchni. 
Zobacz też:  Kot syberyjski długowłosy. Charakterystyka tej odmiany

Białe koty syberyjskie – cena 

Cena kotów syberyjskich zależy od wielu czynników. Należą do nich: 

 • posiadanie rodowodu – cena kota wynosi wtedy około od 1800 do 3000 złotych 
 • wiek kota – cena kocięcia z rodowodem może wynieść około od 3000 do 4000 złotych 
 • wygląd – cena kota z przeznaczeniem wystawowym może wynieść około od 5000 do 8000 złotych. 

Podsumowanie 

Kot syberyjski to piękne zwierzę, które jest bardzo interesujące ze względu na ogromną ilość odmian kolorystycznych.  Ta rasa kota posiada również bardzo ciekawy charakter, dlatego poza wyglądem, może być też bardzo dobrym towarzyszem. Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też