Wychowanie kota syberyjskiego. Czy jest trudne?

Wychowanie kota syberyjskiego nie należy do najprostszych zadań – by się powidło, należy je rozpocząć, gdy kociak jest jeszcze mały. Z odpowiednią dozą determinacji i cierpliwości takie wychowanie na pewno się powiedzie. Pielęgnacja i żywienie kotów syberyjskich bywa wymagające.
wychowanie kota syberyjskiego

Koty syberyjskie, jak nazwa wskazuje, pochodzą z mroźnej Syberii. Są to więc zwierzęta zahartowane, dość odporne na choroby. Koty syberyjskie to rasa naturalna, co oznacza, że nie powstała ona w wyniku sztucznych krzyżówek.

Koty syberyjskie to piękne, okazałe zwierzęta. Ich futro robi duże wrażenie. Nie tylko wygląd przyciąga ludzi do tych kotów – to także ich niezwykły, bardzo pozytywny charakter. Koty syberyjskie są bardzo towarzyskie, uwielbiają przebywać z ludźmi czy z innymi zwierzętami. Nie lubią za to samotności, nie można zostawiać ich samych w domu na zbyt długo. Jak przebiega wychowanie kota syberyjskiego? Ten artykuł spróbuje odpowiedzieć na to pytanie.

Wychowanie kota syberyjskiego

Kot syberyjski ma w sobie nieco dzikości – zostało mu to po jego dzikich przodkach. Da się jednak wychować go na porządnego, usłuchanego kota. Trzeba jednak proces wychowania zaczynać już w pierwszych miesiącach życia kota. Kocięta syberyjskie są bardzo chłonne – szybko przyswoją Twoje nauki, wiele rzeczy po prostu wejdzie im w krew. Małym kotkom trzeba poświęcić bardzo dużo czasu i uwagi – tylko wtedy zrealizujemy wszystkie cele, jakie sobie wyznaczyliśmy. Proces dorastania u tych kotów trwa długo, bo aż do 3 lat. Z dorosłymi kotami także trzeba spędzać dużo czasu i okazywać im dużo troski – jest to rasa wymagająca, ale z pewnością kot syberyjski odwdzięczy się za poświęcony czas swoim przywiązaniem.

Wychowanie kota syberyjskiego bez wątpienia nie należy do najłatwiejszych zadań – ale nie jest też ono nie wiadomo jak trudne. Jeśli wykażemy cierpliwość i oddanie, na pewno uda nam się odpowiednio wychować naszego kociaka. Taka nauka naszego czworonożnego przyjaciela będzie dla nas także źródłem satysfakcji.

Zobacz też:  Kot syberyjski - charakter. Czym się wyróżnia?

Wychowanie neva masquerade – poznaj charakter tej odmiany

Jaki charakter ma kot neva masquerade, bardzo bliski kuzyn kota syberyjskiego? Okazuje się, że kot neva masquerade ma bardzo podobny charakter do swojego kuzyna – jest przyjazny, przymilny, towarzyski, choć nie należy zapominać o jego upartości i charakterności. Różni się tym od kota syberyjskiego, że jest jeszcze bardziej łagodny niż on.

Koty i kocięta neva masquerade znakomicie nadają się do tego, by towarzyszyć dzieciom – należy jednak pamiętać, by nauczyć dziecko odpowiedniego obchodzenia się z kotem.

Koty syberyjskie – pielęgnacja

Czynności pielęgnacyjnych trzeba uczyć już małe kocięta – dzięki temu przyzwyczają się do tego i wyczesywanie czy obcinanie pazurków nie będzie dla nich tak straszne, Koty te trzeba regularnie wyczesywać – co kilka dni, a także po spacerze. Można im podawać profilaktycznie specjalną pastę, by pozbywały się nadmiernej ilości kłączków z organizmu. Koty można co jakiś czas myć – o dziwo dla kotów syberyjskich woda nie jest taka straszna. Możliwe, że nawet spodobają im się wodne zabawy z piłeczką czy kaczuszką. W pielęgnacji z kotami syberyjskimi trzeba regularnie jeździć do weterynarza i sprawdzać, czy z ich mięśniem sercowym czy z układem moczowym jest wszystko w porządku.

Żywienie kota syberyjskiego

Koty te muszą odżywiać się jak najlepiej – warto stosować różne suplementy diety czy bogate w odpowiednie kwasy tłuszczowe oleje. Żywienie kota syberyjskiego powinno być zróżnicowane. Można stosować karmę suchą, karmę mokrą, surowe mięso oraz wybrane warzywa i nabiał (ale nie mleko – gdyż laktoza może szkodzić zdrowiu kotów). Ważne, by dieta była wysokobiałkowa – w końcu koty syberyjskie to urodzone drapieżniki i na wolności spożywały głównie mięso.



Zobacz także:
Zobacz też:  Ile śpią koty syberyjskie?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *