Kot syberyjski neva masquerade

Pochodząca z Rosji rasa kota domowego zaliczana do ras kotów półdługowłosych, która zyskała wielu zwolenników dzięki jej wyjątkowo przyjaznemu charakterowi oraz stosunkowo małego nakładu pracy właściciela przy pielęgnacji pupila.
kot syberyjski neva masquerade

Opis rasy

Kot syberyjski Neva Masquerade jako bliski kuzyn kota syberyjskiego  został uznany przez FIFe w 2008 roku, więc już od lat jest sprawdzonym towarzyszem rodziny. Kot syberyjski Neva nieco różni się od swojego kuzyna kota syberyjskiego, głównie charakterem, dużą odpornością oraz nieznacznym nakładem pracy podczas pielęgnacji kota syberyjskiego. Neva Masquerade został stworzony bez ingerencji człowieka, gdyż w XVII wieku w Rosji, podczas gdy koty syjamskie były bardzo popularne, lecz z biegiem czasu straciły status wyjątkowych pupili carów i częściej zaczęły się pojawiać na ulicach, rozpoczął się naturalny proces krzyżowania z kotami syberyjskimi, które w tamtym czasie występowały w tym kraju jako tak zwane dachowce.  

Ile żyją koty syberyjskie neva masquerade?

Z uwagi na ich pochodzenie, koty te są bardzo odporne na warunki atmosferyczne jak i na choroby. Podobnie jak koty syberyjskie żyją stosunkowo długo, bo od 13 aż do 16 lat. 

Neva masquerade – charakter

Poniekąd Newy swój wyjątkowy charakter dzielą z syberyjczykami lecz są znane z nieco łagodniejszej natury, Neva to doskonały przyjaciel rodziny, chętnie aktywnie uczestniczy w każdego rodzaju aktywnościach i wszelkich zabawach. Są to uczuciowe zwierzaki, które przywiązują się emocjonalnie do właścicieli. Kot syberyjski Neva posiada zdolności uczenia się komend i bardzo chętnie bierze udział w takich szkoleniach w zamian za ulubiony przysmak. 

Kot syberyjski neva masquerade – pielęgnacja 

Piękna sierść kotów Neva nie oznacza konieczności spędzenia długich godzin nad jej pielęgnacją. W łatwy sposób można zachować sierść kota syberyjskiego Neva w bardzo dobrym stanie dzięki wyczesaniu go przynajmniej raz w tygodniu i ewentualnemu pudrowaniu w razie potrzeby, pozostałe zabiegi wyglądają podobnie jak u innych zwierząt domowych – sprawdzanie i czyszczenie uszu, zębów oraz przycięcie pazurków. 

Zobacz też:  Neva masquerade a ragdoll — różnice. Jak rozpoznać kota syberyjskiego?

Neva Masquerade a Ragdoll – różnice 

Główna różnica między Neva Masquerade a Radgoll jest taka, że kot syberyjski cieszy się trochę lepszym  zdrowiem lecz Ragdollom może pozazdrościć długowieczności. Wymienione rasy kotów przede wszystkim mają różne pochodzenie i innych przodków Ragdoll bujną sierść zawdzięcza swoim kuzynom – kotom perskim, a Neva kotom syberyjskim. Nevy ma mniejsze skłonności do kołtunienia niż u Ragdolli.

Hodowla kotów syberyjskich Neva Masquerade 

Hodowla kotów syberyjskich Neva Masquerade jest dość często spotykana w Polsce, gdyż rasa ta ma wielu zwolenników wśród rodzin z dziećmi. Kot Neva jest bardzo przyjazny dla dzieci i cierpliwy. Chętnie bierze udział w wydarzeniach domowych a jego wrodzona ciekawość niejednokrotnie tworzy zabawne sytuacje w domu. 

Decydując się na kota tej rasy należy szukać legalnej hodowli, zarejestrowanej w uznanym związku z rodowodem organizacji uznanej przez FIFe. Dobre opinie miłośników opisywanej rasy wystawiane na forach internetowych również potwierdzają legalność i zaangażowanie właścicieli hodowli i zdrowie kociąt Neva Masquerade.  

Czy koty Neva Masquerade uczulają ?

Badania potwierdziły, że zarówno koty syberyjskie jak i koty syberyjskie Neva Masquarade uczulają odrobinę mniej niż inne rasy. Jest  to spowodowane brakiem genu Fel-d1, który jest głównym alergenem odpowiedzialnym za objawy alergii. W praktyce oznacza to, że około 80% alergików nie będzie odczuwało nieprzyjemnych dolegliwości.  

Kocięta Neva Masquerade zasilą dom w duży zastrzyk energii, zabawy jak również czułości. Należy przy tym pamiętać, że kot wydawany z hodowli do nowego domu powinien mieć minimum 12 tygodni. Ciakawstką jest to, że wszystkie kocęta neva masquerade rodzą się białe. Dopiero po jakimś czasie od urodzenia nabierają one wybarwienia. 

Waga dorosłego kota syberyjskiego Neva Masquarade wynosi od 6 do nawet 9 kilogramów. 

Pomimo sporych gabarytów koty są zwinne, skoczne i zawsze chętne do zabawy. Koty syberyjskie Neva Masquarade cechują się ogromnym temperamentem i dużą inteligencją a najlepiej czują się w ciepłym domu rodzinnym gdzie nie jest narażony na częstą samotność. 

Zobacz też:  Kocięta neva masquerade - hodowla. Gdzie kupić?

 Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też