Kocięta neva masquerade – hodowla. Gdzie kupić?

Neva Masquerade są jednymi z najsłodszych kotów domowych. Są niezwykle łagodne, towarzyskie, przyjacielskie i łatwo przywiązują się do opiekuna. Idealnie sprawdzą się w domu pełnym miłości do kotów.
kocięta neva masquerade

Kocięta neva masquerade – charakter

Czasem, ze względu na swoje zachowanie, nazywane bywają kotopsami, ponieważ chętnie przebywają w towarzystwie ludzi, chodzą za nimi krok w krok, towarzysząc w codziennych czynnościach. Są też dość rozmowne, a ich miałczenie przypomina ćwierkanie ptaszka. Są to koty bezkonfliktowe, dobrze dogadują się z innymi mieszkańcami domu, zarówno ludzkimi, jak i zwierzęcymi. Cechuje je duża inteligencja, bystrość i chęć do zabawy. Wymagają zainteresowania od swoich opiekunów, nie lubią samotności

Czym charakteryzuje się wygląd kociąt neva masquerade?

Koty syberyjskie te zachwycają przepięknym, jedwabistym, półdługim włosem. Futro składa się z miękkiego, gęstego podszerstka i dłuższych włosów okrywowych. Pod szyją tworzy się charakterystyczna bujna kryza. Już kocięta dobrze jest przyzwyczaić do regularnego czesania. Pozwala to pozbywać się sierści, która obficie linieje w lecie. Jednak ich piękna okrywa nie wymaga innych, skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Są jednymi z największych kotów domowych, osiągają nawet 5 kg w przypadku kotek i 9 kg w przypadku kocurów. Mają umięśnioną, zaokrągloną budowę ciała z szeroką klatką piersiową. Ich ogon prawie zawsze jest górze, wygląda wtedy jak pióropusz. Uszy są duże, trójkątne i pochylone do przodu.

Kocięta neva masqurerade – niebieskie oczy i maska

Jedną z najpiękniejszych i nietypowych cech rasy są niebieskie oczy. Im czystszy błękit tęczówek, tym kot jest bardziej ceniony przez hodowców. Neva masquerade długo była uznawana za odmianę barwną kotów syberyjskich. Dzięki wysiłkom polskich hodowców federacja felinologiczna uznała je za odrębnę rasę.  Główne różnice pomiędzy kotami syberyjskimi a neva masquerade widoczne są w umaszczeniu. Wśród kotów syberyjskich można znaleźć różne kolory sierści, ale tylko neva masquerade występuje w umaszczeniu point. Gen colorpoint łączy ją z inną popularną rasą kotów, ragdollami. Także ragdolle charakteryzują się oznaczeniami na pyszczku, łapkach, uszach i ogonie. Mówi się, że od tego charakterystycznego rozłożenia kolorów na ciele pochodzi nazwa masquerade, czyli kot w masce. Kocięta neva masquerade rodzą się z całkowicie białym futerkiem i wybarwiają się dopiero z czasem. 

Zobacz też:  Kot syberyjski neva masquerade

Różnice między kociętami neva masquerada i ragdoll

Umaszczenie typu point, długa sierść i łagodne usposobienie łączy neva masquerade a ragdoll. Różnice widoczne są w upodobaniach do wspinaczki, nevy bardzo chętnie korzystają z drapaków i chętnie zajmują obserwacyjną pozycję na wysokich półkach. Ragdole są “niskopienne”, rzadko wskakują lub wspinają się na wysoko usytuowane miejsca. Cechą charakterystyczną ragdolli jest zwisanie niczym szmaciana lalka po wzięciu ich na ręce. Istotne jest też pochodzenie ras, które przekłada się na ich zdrowie. Koty  neva masqurerade są rasą, która wyewoluowała naturalnie, bez ingerencji człowieka. Pierwsze kotki nevy urodziły się w hodowli kotów syberyjskich, co było dla właścicieli zaskoczeniem. Dzięki temu są rasą zdrową. Ragdolle, które powstawy w wyniku celowych działań hodowlanych, przeciętnie żyją dłużej niż nevy, ale też częściej chorują.

Bezpieczna adopcja kociąt neva masquerade.

Jeśli zdecydujesz się na zakup kotka upewnij się, że hodowla kotów neva masqurerade, z której chcesz go wziąć jest prowadzona legalnie i zgodnie z wytycznymi federacji felinologicznych. Jest to potwierdzeniem właściwego dbania o standard rasy, ale co ważniejsze o zdrowie kotek. Każdy kot rasowy posiada rodowód, nie pozwól sobie wmówić, że to generuje koszty. Rodowód jest formalnością potwierdzającą pochodzenie kota. Federacje regulują między innymi ilość dozwolonych miotów w ciągu roku tak, aby nie wyniszczać organizmu kociej mamy. Ponadto dba o ograniczenie puli wadliwych genów, które bywają wynikiem rozmnażania wsobnego. Na cenę kociąt neva masqurerade składa się kilka czynników, między innymi zgodność z wzorcem rasy, a co za tym idzie z potencjalnym przeznaczeniem zakupionego kotka (czy będzie on kotem hodowlanym czy “na kolanka” i właściciel zostanie zobowiązany do kastracji). Hodowca poniósł koszty związane z ciążą kotki i utrzymaniem kociąt w pierwszych miesiącach, bardzo często jest to główna składowa ceny kotków przeznaczonych do domu. 

Zobacz też:  Neva masquerade a ragdoll — różnice. Jak rozpoznać kota syberyjskiego?


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też