Kot leśny syberyjski. Czym różni się od domowego?

kot leśny syberyjski

Kot leśny syberyjski to rasa naturalna. Kot syberyjski dziki mieszka na Syberii – tam uważany jest za pospolitego mruczka-dachowca. Jednak ta kocia rasa zrobiła niemałą furorę w świecie, podbijając kocie wystawy. Kot syberyjski to bez wątpienia wspaniałe zwierzę, o imponującym wyglądzie oraz cudownym charakterze.

Jeśli chodzi o umaszczenie, może występować kot syberyjski szylkretowy oraz kot syberyjski jednolity. Istnieją koty syberyjskie w różnej maści, np. koty syberyjskie czarne czy też standardowe brązowe. Może istnieć też np. kot syberyjski szary. Jaki kot syberyjski ma niebieskie oczy? Odpowiedź brzmi: neva masquerade – choć de facto nie jest to kot syberyjski, a jego bardzo bliski kuzyn. Czym różni się kot syberyjski od zwyczajnego kota domowego? W niniejszym artykule odpowiemy na to pytanie.

Kot syberyjski – wygląd

Kot syberyjski różni się od kota domowego wielkością. Kot syberyjski to całkiem duże zwierzę – kocury osiągają do 8 kg, kotki zaś do 6 kg. Kot syberyjski, poza tym, że jest duży, ma też okazałe futro, którego brakuje naszym pospolitym dachowcom. W końcu ten syberiak musiał przetrwać w mroźnych terenach – porządne futro było tam niezbędne. To futro niestety oznacza dla właścicieli pewne minusy – kot gubi sierść, a także ma problemy z odkłaczaniem, warto mu więc sprezentować specjalne pasty, które pomogą mu w pozbyciu się nadmiaru kłaczków z organizmu. Kota syberyjskiego koniecznie trzeba od czasu do czasu wyczesywać – za czym kociak niestety nie przepada.

Kot syberyjski – charakter

Kot syberyjski, wbrew swojej posturze, cechuje się dużą łagodnością – może być on bardziej łagodny od przeciętnego kota domowego. Nadaje się on z tego powodu jako towarzysz dla dzieci. Kot syberyjski jest nieco “psi” – w tym sensie, że chodzi za swoim człowiekiem; pewne jest, że nie przepada on za samotnością. Kot ten jednak niekoniecznie będzie siedział nam często na kolanach – ale z pewnością będzie towarzyszył opiekunowi, kiedy tylko się da.

Zobacz też:  Kot syberyjski - niebieskie oczy i puszyste futerko

Kot syberyjski wokalizuje więcej niż zwykły kot domowy – jego zdolności wydawania przeróżnych dźwięków są imponujące. Na dłuższą metę może być to dla właściciela nieco męczące. Kot syberyjski – charakter ma w sobie więcej dzikości niż kot domowy – w końcu syberyjscy przodkowie zobowiązują. Kot ten kocha poznawać nowe tereny, wchodzić w różne zakamarki, a także polować na myszy czy ptaki – jest z niego naprawdę kompetentny łowca. Kot syberyjski, w odróżnieniu od kota domowe, nie stroni od wody – kąpiele nie są mu straszne, ba, znajduje czasem nawet uciechę w wodnych zabawach.

Kot syberyjski leśny – cena


Kota domowego możemy wziąć w każdej chwili ze schroniska i nie będzie nas to kosztowało ani złotówki. Zaś kot leśny syberyjski ma swoją cenę – sięga ona 2000 zł. Czy to dużo? Ciężko powiedzieć, zależy to od punktu widzenia. Jeżeli po prostu zależy nam na jakimkolwiek kocie, może lepiej w takim przypadku przygarnąć zwykłego dachowca ze schroniska. Jeśli jednak szczególnie ukochaliśmy rasę kotów syberyjskich, może warto zainwestować tę sumę w wymarzonego kociaka?Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też