Kot syberyjski niebieski – charakter, cena, hodowla

Niebieski kot syberyjski to niewątpliwie osobliwy osobnik. Wiele rodzin ceni sobie jego charakter, a za jego urok trzeba zapłacić wysoką cenę. Czy ten koszt jest warty utrzymywania tego kociaka pod swoim dachem?
kot syberyjski niebieski

Kot syberyjski niebieski – charakter

Niebieskie koty syberyjskie są osobnikami, które silnie się przywiązują do jednej rodziny. Potrafią wyczuć nastroje domowników i odpowiednio dostosować swoje zachowanie. Większość z nich silnie przywiązuje się do głównego opiekuna jako wierny towarzysz. Na ogół nie spędzają czasu samotnie.

Potrafią zaakceptować przyjaciół rodziny jeśli ci pojawiają się wystarczająco często. Unikają wychodzenia z domu, bo to w nim czują się najbezpieczniej.

Niebieskie kociaki syberyjskie chętnie inicjują zabawę i lubią polować na pluszowe myszki. Przyjemność czerpią też z drapaka, budek i mostków zamontowanych na ścianach. Koty te są niezwykle zwinne, ciekawskie, ale też inteligentne, co można niekiedy zauważyć w ich bystrych oczach. Są tak samo łagodne, uczuciowe i przyjazne jak inne koty syberyjskie.

Kot syberyjski niebieski – cena

Cena kota syberyjskiego wynosi 1500-2500 zł w zależności od jego wieku, rodowodu czy placówki. Jednak utrzymanie takiego kota nie kończy się na tym – jak wiadomo kota należy żywić odpowiednimi paszami, zwłaszcza podczas ciąży kotki. Niekiedy potrzebne są wizyty specjalistyczne u weterynarza, zaś kiedy w domu jest więcej kotów lub domowników wymagane są nakłady czasu ukierunkowane na socjalizację.

Kot syberyjski niebieski – hodowla

Pielęgnacja tych kotów nie jest dużym wyzwaniem. Oprócz stałego domu niebieskie koty syberyjskie wymagają cotygodniowego wyczesywania, najlepiej specjalną miękką szczotką. Innymi ważnymi nawykami będą przycinanie pazurów i czyszczenie uch uszu. Przy braku wprawy warto się udać do weterynarza. Co pewien czas warto zwrócić uwagę na stan ich oczu i zębów. Co ważne, kota syberyjskiego nie można kąpać, mogłoby to zaszkodzić ich skórze. Dieta niebieskiego kota syberyjskiego zależy od jego wieku, stanu zdrowia i stopnia aktywności, posiłki zaś można komponować samodzielnie w domu lub zamawiać odpowiednią karmę. Decydując się na przygarnięcie takiego kota, należy pamiętać, że z racji swojej natury skierowanej na przywiązywanie się będzie on potrzebował domu do końca swojego życia, czyli na około 20 lat.

Zobacz też:  Kot syberyjski kremowy - cena, wygląd, umaszczenie


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też