Kot syberyjski – waga. Żywienie i pielęgnacja

Kot syberyjski to rasa ciesząca się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony kociarzy na całym świecie. Przybliżymy jej charakterystykę, a także przedstawi wskazówki pomocne dla każdego przyszłego właściciela, który ma po raz pierwszy do czynienia z tą rasą.
kot syberyjski waga

Kot syberyjski – waga

Prawidłowa waga kota syberyjskiego waha się w przedziale 4-10 kilogramów. Kotki ważą nieco mniej. Zazwyczaj maksymalnie 7 kilogramów. Z kolei kocury standardowo są nieco cięższe. W ich wypadku waga może sięgać nawet 10 kilogramów. 

Kot syberyjski – choroby na które jest on narażony

Kot syberyjski zazwyczaj cieszy się bardzo dobrym zdrowiem. Mimo to są one narażone na wystąpienie genetycznej choroby serca o nazwie kardiomiopatia przerostowa, polegającej na przeroście lewej ściany komory serca. Koty tej rasy mogą przechodzić takie choroby jak przeziębienie, czy choroby zakaźne. Pasożyty mogą również wpłynąć na wagę kota.

Kocięta syberyjskie

Kocięta syberyjskie podobnie jak dorosłe koty są temperamentne, ale jeszcze bardziej energiczne, żywiołowe i chętne do zabawy. Kocięta powinny ważyć od dwóch do trzech procent wagi ciała matki. Można w nich dostrzec odrobinie dzikości, a także przyjacielskie usposobienie gwarantujące towarzyskość i duże przywiązanie do właściciela. Kocięta są całkowicie białe, mają podobnie, jak osobniki dorosłe, doskonałe proporcje, śmierć jest dość długa, a uszy stosunkowo duże i wystają z nich kępki włosów. 

Kot syberyjski – waga, prawidłowe żywienie

Żywienie kota syberyjskiego powinno opierać się przede wszystkim na zarówno suchej, jak i mokrej karmy najwyższej jakości. To właśnie ten drugi rodzaj karmy powinien przeważać w diecie tego zwierzęta w związku z niewydolnością nerek. Można urozmaicić ich dietę o lubiane przez nie, a także dobrych dla ich zdrowia pokarmów takich, jak podroby, surowe mięso, czy nabiał. W diecie tej rasy nie może zabraknąć pełnowartościowego białka, aby utrzymać prawidłową wagę kota. Z kolei zawartość węglowodanów powinna być dość niewielka. Właściciel tego zwierzęcia z uwagi na jego obfite owłosienie powinien pamiętać o jego regularnym czesaniu. Warto robić to 2-3 razy w ciągu tygodnia. Co jakiś czas należy zadbać o pielęgnacje uszów, czy obcinanie długich pazurów. O takie zabiegi można zadbać jedynie raz na miesiąc.

Zobacz też:  Żywienie kota syberyjskiego w różnym wieku. Co podawać a czego unikać?


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też