Kot syberyjski czy norweski leśny? – to pytanie zadaje sobie wiele przyszłych właścicieli kotów. Z pewnością nie jest to pytanie proste, bowiem zarówno kot leśny syberyjski, jak i kot norweski leśny posiadają mnóstwo zalet. Są to zwierzęta wspaniale wyglądające, duże, z imponującym futrem. Jeśli chodzi o koty syberyjskie, mogą występować dwa warianty: kot syberyjski długowłosy i kot syberyjski krótkowłosy. Jeśli chodzi o wygląd, nie da się obiektywnie ocenić, która rasa jest piękniejsza – o tym zdecydować może jedynie gust potencjalnego właściciela.
Kot leśny syberyjski i kot norweski leśny – charakter
Jakie charaktery mają koty wymienionych ras? Czy jest u nich więcej podobieństw czy różnic? Bez wątpienia podobieństw jest bardzo dużo. Zarówno koty syberyjskie, jak i koty norweskie, uwielbiają towarzystwo ludzi – lubią przebywać obok swoich opiekunów i nie przepadają za samotnością. Uwielbiają one też “rozmawiać” z ludźmi – ich zdolności do wokalizacji najprzeróżniejszych dźwięków są naprawdę imponujące, choć mogą być też trochę męczące dla pewnych osób.
Koty te uwielbiają pieszczoty, ale tylko na własnych zasadach – gdy będą miały dość, z pewnością to zakomunikują. Oba te koty są aktywne, bardzo lubią wszelkiego rodzaju zabawy. Mają one w sobie nieco dzikości – lubią poznawać nowe tereny, a także polować. Zarówno koty norweskie, jak i koty syberyjskie kochają wspinaczkę – nie może więc dziwić fakt, że będą one wypoczywać na najwyższych szafach. Z pewnością warto kotom tym zafundować bardzo wysoki drapak. Oba koty są spokojne, nieczęsto popadają w konflikty z ludźmi czy innymi zwierzętami. Będą więc dobrymi towarzyszami dla dzieci.
Zarówno kot syberyjski, jak i kot norweski są pozytywnie usposobione, radosne. Kot norweski może być nieco bardziej nieufny niż kot syberyjski – choć w gruncie rzeczy zależeć to będzie od indywidualnego charakteru danego kota.
Kot leśny syberyjski – wady
Jakie są wady kota leśnego syberyjskiego? Jedną z nich może być to, że jako mały kotek potrzebuje on zdecydowanie dużo uwagi ze strony swego opiekuna. Dorosłemu kotu także trzeba poświęcać sporo czasu. Upartość tego kota też może być uznana za wadę. To, że kot ten kocha wspinaczki, może być nieco kłopotliwe – może bowiem zwalać różne przedmioty, a także niszczyć meble.
Umiejętności wokalizacyjne tego kota mogą być na dłuższą metę po prostu męczące. Kot ten gubi siłą rzeczy sporo włosów, a na domiar złego nie lubi czesania. Kot syberyjski może mieć problemy z odkłaczaniem – warto zafundować mu pastę, która wspomoże proces usuwania nadmiernej ilości kłaczków z organizmu. Kot ten ponadto może mieć problemu zdrowotne: może mieć przerost mięśnia sercowego czy problemy z układem moczowym. Wadą tego kota może być też cena – będzie ona wynosić ok. 2000 zł.
Kot norweski leśny – wady
Kot ten, podobnie jak kot syberyjski, uwielbia się wspinać. Nieufność tego kota wobec obcych może być uznana za wadę. Kot norweski nie przepada za nadmierną ilością pieszczot. Mogą wystąpić u tego kota wrodzone wady genetyczne. Chodzić tu może np. o chorobę Andersena. To schorzenie jest związane z zaburzeniem przemiany glikogenu.
Kot ten może sporo kłaczyć. Może mieć też podobne problemy związane z pielęgnacją futra i odkłaczaniem, co kot syberyjski. Podobnie jak syberyjski, kot norweski bardzo dużo “rozmawia” ze swoimi właścicielami, co może być uznane za minus. Jeśli chodzi o cenę, jest ona taka sama jak kota syberyjskiego – ok. 2000 zł.
Podsumowanie
Którego kota wybrać: leśnego syberyjskiego czy norweskiego leśnego? Oba te koty mają mnóstwo zalet. Są to rasy naturalne, charakteryzują się sporą odpornością, zahartowaniem. Są one bardzo towarzyskie, przywiązują się do ludzi, nadają się też do tego, by przebywać z dziećmi. Jeśli szczególnie zależy nam na inteligencji i nie przeszkadza nam tak bardzo nieufność kota wobec obcych, polecany jest kot norweski leśny.
Jeśli zaś bardziej cenimy to, żeby kot był ufny, przyjacielski i bardziej skory do pieszczot, warto wybrać kota leśnego syberyjskiego. Ostateczny wybór jest z pewnością bardzo trudny – koty te mają dość podobny charakter i pulę wspólnych zalet. O wyborze mogą zdecydować walory wizualne kotów, a także małe różnice w ich usposobieniu. Kotów tych dotyczyć będą też inne choroby. Nie da się obiektywnie ocenić, który kot jest lepszy – będzie to po prostu indywidualny wybór przyszłego właściciela.
Zobacz także:
- Czy warto kupić kota syberyjskiego? Cena, zalety i wady
- Kot syberyjski – charakter. Czym się wyróżnia?
- Neva masquerade – charakter
- Czy koty syberyjskie są agresywne?
- Kot leśny syberyjski. Czym różni się od domowego?