Kot syberyjski krótkowłosy. Pielęgnacja i wygląd

Koty krótkowłose, takie jak kot syberyjski krótkowłosy, są najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem kotów, jakie zwykle trzyma się w domu. Za ich potomków, uznaje się żbika oraz kota nubijskiego. Inteligencja kotów krótkowłosych sprawia, że z łatwością, potrafią się one dostosować do stworzonych im przez nas domowych warunków oraz wymogów jakie przed nimi stawiamy.
kot syberyjski krótkowłosy

Kot syberyjski krótkowłosy – idealne rozwiązanie dla alergików

Ze względu na to, że kot syberyjski krótkowłosy, został zarejestrowany w organizacji FIFe dopiero w 1998 roku, jako hodowcy, nie wiemy jeszcze o nim zbyt wiele. Istnieją jednak dowody potwierdzające fakt, że ślina kotów zawiera mniej białka fel d1 i dzięki temu, koty syberyjskie nie uczulają ludzi w tak dużym stopniu jak koty innych ras.

Głowa syberyjczyka, ma kształt klina o miękkich konturach. Ich pokrewieństwo z kotem europejskim, zwieńczone zostało krótką sierścią, noszonego przez nie futra. Ta właśnie długość, pozwala kotom syberyjskim, lepiej znosić warunki klimatyczne jakie panują w naszej części Europy. Jego uszy, są czubate i z reguły mają średnią wielkość. Okrągłe, zerkające za nami, oczy kotów najczęściej są zielone, mają odcienie złota i miedzi lub jak to ma miejsce w przypadku białych kotów syberyjskich, są niebieskie lub każde z nich, posiada inny kolor. Nogi koty te mają mocne, okrągłe i kępkowe, a ich całe ciało jest muskularne i zakończone długim, grubym ogonem. Charakterystyczny dla kotów syberyjskich jest kołnierz, jaki rozkłada się tuż pod ich elastyczną i giętką szyją. Ich średnia długość życia, rozpina się pomiędzy 11, a 15 lat. 

Koty syberyjskie krótkowłose występują w umaszczeniach:

Jaki jest charakter i temperament kotów syberyjskich krótkowłosych? 

Koty syberyjskie, z racji swojego pochodzenia, najczęściej są spotykane na terenie Rosji. W Europie, zaczęły się one pojawiać z większa intensywnością, zaraz po upadku ZSRR, kiedy to zafascynowane nimi małżeństwo o nazwisku Schultz, zajęło się propagowaniem ich rasy. W ten sposób właśnie, stały się one popularne i chętnie wybierane przez miłośników kotów otwartych na ludzi, pozbawionych kompleksów i lubiących zabawę. 

Zobacz też:  Kot syberyjski rudy - historia, zachowanie i pielęgnacja

Jaki mają charakter koty syberyjskie? Wyróżniają się one ruchliwością, temperamentem, uczuciowością oraz przyjacielskim nastawieniem wobec swoich właścicieli. Oczywiście to nie wszystko, bo oprócz cech pozytywnych, są one skłonne również do niszczycielskich działań. Z racji swej ruchliwości koty syberyjskie, uwielbiają skakać, wspinać na na wysokie półki i wchodzić wszędzie tam, gdzie jest wysoko. Z łatwością nauczysz swojego kota syberyjskiego różnych sztuczek, w tym co ciekawe, nawet aportowania. Koty te, uwielbiają bawić się ze swoim właścicielem we wszystkie gry, których głównym aspektem jest ruch. Możesz być pewien, że kot będzie się przyklejał do twojej nogi, pragnąc byś zwrócił na niego uwagę i nie zapominał o tym, by go nakarmić.

Co warto wiedzieć na temat kotów syberyjskich krótkowłosych?

Koty syberyjskie krótkowłose, są uważane za odważne, a to z tego względu, że nie przejawiają strachu, nawet wobec zupełnie obcych sobie osób. W domu koty te, zachowują się spokojnie i z godnością. obdarzają człowieka zaufaniem i chętnie bawią się z dziećmi. Pomimo udomowienia, koty syberyjskie nie straciły właściwego dla siebie, naturalnego instynktu. Podobnie jak koty europejskie innych ras, przejawiają one silny instynkt łowiecki i mogą wybierać się na polowanie, nawet wówczas, gdy dbamy o ich kompatybilną dietę. 

Co warto jeszcze wiedzieć na temat kotów syberyjskich krótkowłosych, kiedy szczególnie zależy nam na tym, by stać się właścicielem jednego z nich? Podobnie jak wszystkie koty europejskie krótkowłose, mogą mieć one różny wygląd, jeśli chodzi o maść. Obecnie, stały się one na tyle popularne, że często mieszają się przypadkowo z innymi osobnikami, których spotkają na swojej drodze. Stąd mówiąc ogólnie o kotach syberyjskich krótkowłosych, trudno jest mieć na myśli tzw. czystość ich rasy. Zdarzają się koty umaszczone biało-pręgowanie, łaciate i trójkolorowe oraz takie, które swoim wyglądem, przypominają typowego przedstawiciela swojej rasy.    

Zobacz też:  Kot leśny syberyjski. Czym różni się od domowego?


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też