Kot syberyjski – alergia. Czy nadaje się dla alergików?

Koty syberyjskie to piękne zwierzęta, które zwrócą uwagę niejednego fana kotów. Dobrą wiadomością jest fakt, że przedstawiciele tej rasy nie uczulają. Dlaczego koty syberyjskie nie alergizują? Czy w związku z tym, kot syberyjski nadaje się dla alergików? Tego dowiesz się w niniejszym artykule.
kot syberyjski alergia

Kot syberyjski – dlaczego nie alergizuje?

Kot syberyjski ma piękny długi włos, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji oraz żywienia, ale nie powoduje alergii. Może to zdziwić, szczególnie dlatego, że alergie zazwyczaj kojarzymy z właśnie z gęstym owłosieniem – ale nie tylko sierść ma wpływ jej powstawanie. Kot syberyjski posiada nieprzeciętnie niski procent enzymów w ślinie, które wywołują alergie. Aż 75% osób z alergią nie reagują źle na obecność tego zwierzęcia. Oprócz tego, że koty nie alergizują, mają bardzo sympatyczne usposobienie – są żywe, czułe i skore do zabaw. 

Kot syberyjski – dlaczego koty alergizują?

Alergia na kota syberyjskiego wiąże się z reakcją organizmu na wytwarzane przez niego alergeny – biała, które znajdują się w sierści i ślinie zwierzęcia. Dodatkowo, kot liżąc futro sprawia, że alergen się rozprzestrzenia. Niestety, alergia na koty zdarza się o wiele częściej niż alergia na psy, ponieważ skład kociego i psiego futra jest inny. Poza tym psy nie dbają o swoją higienę. W sierści kota występuje białko o nazwie FEL d 1 – sekretoglobina. Wytwarzana jest w ślinie zwierzęcia oraz przenoszona poprzez mycie na futro. Poza tym, to białko jest także produkowane w gruczołach łojowych kota, więc łuszczący się naskórek zwierzęcia pozostawiony na podłodze i meblach również wywołuje alergię. Więcej czynników alergizujących posiadają samce kotów, ponieważ mają dużo gruczołów łojowych. 

Inne białka kota, które mogą powodować alergię, to:

  • Fel d 3 (nystatyna),
  • Fe d 4 (lipokalina),
  • Fel d 5 (immunoglobulina A),
  • Fel d 6w (immunoglobulina M),
  • Fel d 7 (von Ebner’s gland protein).

Najbardziej alergizuje jednak biało Fel d 1. 

Jeśli chodzi o alergię na kota syberyjskiego odmiany neva masquerade, występuje ona na zupełnie takich samych zasadach (posiadają one o 80% mniejszą ilość białka Fel d 1 i innych białek alergizujących u neva masquerade). 

Zobacz też:  Karma dla kota syberyjskiego. Jaką wybrać? Żywienie

Kot syberyjski – najczęstsze choroby

Koty syberyjskie cieszą się wyjątkowym zdrowiem, ale jak każde zwierzę posiadają pewne predyspozycje do występowania chorób. Jakie choroby występują najczęściej u kota syberyjskiego? Kardiomiopatia przerostowa, to schorzenie które ma podłoże genetyczne oraz często występuje u przedstawicieli tej rasy. Polega ona na pogrubieniu mięśnia sercowego, co powoduje upośledzenie jego czynności rozkurczowej. Ściany przedsionka i komory stają się grubsze, nie są tak elastyczne, w wyniku tego serce nie jest w stanie całkowicie się rozkurczyć. Na chorobę chorują najczęściej samce. 



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też