Kot syberyjski szylkretowy – najważniejsze informacje

Szylkretowy koty syberyjskie uchodzą za jedne z najpiękniejszych ras. Miłośnicy czteronożnych pupilów nieustannie się nimi zachwycają. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat tej wyjątkowej odmiany.
koty syberyjskie czarne

Koty syberyjskie szylkretowe – umaszczenie

Umaszczenie szylkretowe u kotów syberyjskich jest bardzo rzadkie. Nie można znaleźć dwóch kotów syberyjskich, które będą miały takie same rozmieszczenie wzorów. Każdy zwierzak jest więc unikalny. 

Specjaliści wskazują kilka rodzajów kotów o umaszczeniu szylkretowym:

  1. czarne – będące połączeniem czarnego z rudym, 
  2. cynamonowe – będące połączeniem brązu z rudym, 
  3. niebieskokremowe – będące połączeniem niebieskiego z kremowym, 
  4. płowe – będące połączeniem beżu i kremowego, 
  5. czekoladowe – będące połączeniem rudego i ciemnego brązu, 
  6. bursztynowe – będące połączeniem czerni i bursztynu. 

Dodatkowym uatrakcyjnieniem są także białe elementy na futrze. 

Kot syberyjski szylkretowy a ich płeć

Wśród szylkretowych umaszczeń przede wszystkim spotykane są samiczki. Badania ukazały, że takie umaszczenie bardzo mocno wiąże się z chromosomem X. Natura dopuszcza jednak pewne przypadku. Tym bardziej Szylkretowe samce kotów syberyjskich są bardzo cenne dla hodowców. 

Jak już wspomniano wcześniej koty szylkretowe są stosunkowo rzadko spotykane. Z tego powodu, w wielu kulturach wierzy się, że takie umaszczenie kota oznacza szczęście i pomyślność. Można np. spotkać japońskie figurki kota szylkretowego z łapką lekko uniesioną. Niektórzy wierzą figurki te mają moc oczyszczenia ze złych duchów. 

Potomstwo szylkretowych kotów

Zastanawiającą kwestią jest ubarwienie kotów będących potomkami samic szylkretowych. Tak naprawdę mogą mieć naprawdę różnorodne umaszczenie. Kotka szylkretowy może mieć potomstwo czarne, rude, liliowe i szylkretowe. Kocięta syberyjskie jednej samicy mogą być inaczej ubarwione.

Ciekawe jest także to, że szylkretowe koty są przeważnie dużo bardziej puchate niż koty o innym umaszczeniu. Nadmiar futra mają przede wszystkim na brodzie i na karku. Szylkretki uznawane są za prawdziwe królowe, nawiązujące urodą do lwic. Osoby hodujące lub opiekujące się kotami o tym umaszczeniu jednogłośnie uważają, że mają one wyjątkowy charakter. Koty bywają łobuzerskie, żywe i w pewien sposób wyniosłe. Z pewnością też przykuwają wzrok wszystkich obserwujących. Posiadanie kota syberyjskiego szylkretowego to z pewnością powód do dumy i zadowolenia. Koty te prezentują się naprawdę atrakcyjnie. 

Zobacz też:  Kot syberyjski szary. Opis, wygląd i charakter


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też