Kot syberyjski szary. Opis, wygląd i charakter

Poszukujesz towarzysza codziennych zajęć domowych? Kot syberyjski szary będzie zawsze przy Tobie! Towarzyski i przywiązany do swojego właściciela kociak jest spełnieniem marzeń wielu osób. Dlaczego warto zainteresować się tą rasą?
kot syberyjski szary

Kot syberyjski szary – umaszczenie i wygląd

Zanim przejdziemy do cech charakteru, zacznijmy od wyglądu, po którym można łatwo zidentyfikować rasę. Kot syberyjski szary może przybrać dwie formy umaszczenia. Pierwszą z nich jest klasyczny typ kolorystyczny, który obejmuje wiele różnych odmian. Znajduje się wśród nich m.in. kot syberyjski biały, czy też koty syberyjskie czarne. Charakteryzują się one w miarę jednolitym umaszczeniem w obrębie całego ciała – u niektórych mogą pojawiać się delikatne prążki. Ciekawym przykładem jest kot syberyjski tricolor, którego sierść występuje w trzech kolorach: najczęściej jest to biel, czerń oraz rudy. 

Drugi typ kolorystyczny to kot syberyjski neva masquerade, posiadający charakterystyczny rozkład pigmentacji układający się w ciemniejszą “maseczkę” na pyszczku, podczas gdy tułów pozostaje jasny. W obrębie tej grupy znajdziemy również osobniki szare, ale nie tylko. Charakterystyczną odmianę stanowi kot syberyjski niebieski (blue point), kot syberyjski rudy (red point), czy też kot syberyjski kremowy (creme point), a także kot syberyjski szylkretowy.

Kot syberyjski szary może występować w obu typach kolorystycznych. W zależności od tego, jego umaszczenie może przybierać zupełnie odmienny charakter. Jasnoszary, ciemnoszary, pręgowany, z rozświetlonym brzuszkiem, czy też ciemniejszą “maską” – możliwości jest wiele. Jednak wszystkie posiadają cechy wspólne – kot syberyjski posiada trójkątną głowę, sierść półdługą lub długą (z charakterystyczną obfitą kryzą oraz portkami).

Rasa ta należy do dużych – samice ważą od 4 kg do 8 kg, natomiast samce od 7 kg do 10 kg.

Kot syberyjski szary – charakter

Przedstawiciele tej wyjątkowej rasy bywają żywiołowi – uwielbiają bieganie i skakanie, z tego powodu mogą stanowić niemałe utrapienie, jeśli posiadamy niewielkie mieszkanie w bloku i nie dysponujemy większą przestrzenią. Kot syberyjski szary jest za to fantastycznym przyjacielem, posiada bowiem łagodny charakter i wspaniale sprawdza się zarówno jako rodzinny ulubieniec, jak też towarzysz dla zapracowanego singla. Będzie chodził za swoim panem krok w krok, przyglądał się z zainteresowaniem każdej czynności, ale również zażywał drzemki w pobliżu. Koty te potrzebują towarzystwa człowieka, przez co przypominają pod tym względem psy. Rzadko przesiadują na kolanach, ale dają odczuć swoją obecność. Jeśli zatem nie potrafisz wybrać pomiędzy psem a kotem, kot syberyjski szary będzie doskonałym wyborem, łącząc w sobie cechy charakteru obu gatunków zwierząt.

Zobacz też:  Kot syberyjski rudy - historia, zachowanie i pielęgnacja


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też