Kot syberyjski rudy – podstawowe informacje
Początki tej rasy sięgają aż do XVII wieku. Kot syberyjski, jak sama nazwa wskazuje, wywodzi się z Syberii. Rasa ta została odkryta w latach 80. XX wieku, przez państwa Schultz. Następnie sprowadzili go do Sankt Petersburga, gdzie rozpoczęli hodowlę. W Polsce koty syberyjskie czarne pojawiły się w 1989 roku, za sprawą Jolanty Sztykiel. W FIFE kot syberyjski został zarejestrowany w 1998 roku. Warto również zaznaczyć, że jest to rasa naturalna, która wyewoluowała bez udziału człowieka. Występują one w wielu odmianach m.in.:
- kot syberyjski biały,
- kot syberyjski szylkretowy,
- kot syberyjski niebieski,
- kot syberyjski szary,
- kot syberyjski tricolor.
Cechy charakterystyczne – kot syberyjski rudy
Koty z tej rasy dojrzałość osiągają w wieku około 3 lat. Samica osiąga wielkość do 30 cm i waży od 4 do 6kg. W przypadku samca te wymiary ulegają zmianie. Kot syberyjski rudy może osiągać nawet 35cm i maksymalnie 8kg. Cechą charakterystyczną dla tych osobników są mocne kości i muskulaturę. Mają grubą i półdługą sierść. Koty syberyjskie posiadają dwa rodzaje kołnierzy: owalny lub okrągły. Pod względem charakteru, są to koty inteligentne i aktywne, a zarazem bardzo emocjonalne i łagodne. Bardzo dobrze sprawdzają się w rodzinie w dziećmi. Z natury są kotami łownymi, dlatego też warto zainwestować w zabawki wymagające ruchu, jak piłki czy wędki dla kota. Ponad to, znawcy rasy zwracają uwagę na fakt, że koty syberyjskie lubią skakać i sie wspinać. Należy zatem zastanowić się nad zakupem drapaka.
Kot syberyjski rudy – żywienie
Właściciele tych włochatych czworonogów zauważają, że koty te często bywają wybredne. Dlatego też, warto zainwestować w dobrej jakości karmę. Co więcej, kot syberyjki rudy jest bardzo aktywny – znacznie zwiększa to zapotrzebowanie żywieniowe. Zdarza się, że z braku jakiejkolwiek aktywności, może się objadać. Zapewnienie odpowiedniej ilości ruchu to podstawa. Zapewnienie mu zbilansowanej diety wpłynie również na jego wygląd zewnętrzny. Równie ważnym aspektem jest odkłaczanie.
Pielęgnacja – kot syberyjski rudy
Długość życia tej rasy waha sie od 15 do 20 lat. Kot syberyjski rudy może cierpieć na choroby charakterystyczne dla tych osobników. Wśród typowych dolegliwości wymienia się:
- kardiomiopatię przerostową,
- anemię,
- zapalenie pęcherza moczowego i dolnych dróg moczowych.
Pielęgnacja kota syberyjskiego skupia się głównie wokół sierści. W okresie linienia należy ją rozczesywać codziennie, natomiast latem i zimą – raz w tygodniu. Regularnie warto również sprawdzić stan uzębienia.
Zobacz także:
- Hodowla kotów neva masquerade. Kocięta, cena
- Ile żyją koty syberyjskie?
- Neva masquerade a ragdoll — różnice. Jak rozpoznać kota syberyjskiego?
- Hodowle kotów syberyjskich – jak mądrze wybrać?
- Wielkość kota syberyjskiego – jak duży jest ten rasowy kot?