Kot syberyjski rudy – historia, zachowanie i pielęgnacja

Kot syberyjski rudy, koty syberyjskie czarne – to coraz częstsze hasła pojawiające się w wyszukiwarkach internetowych. Z roku na roku zaobserwować można rosnącą popularność tej rasy. Czym wyróżnia się od innych? Jakie ma cechy? Jak wygląda pielęgnacja?
kot syberyjski rudy

Kot syberyjski rudy – podstawowe informacje 

Początki tej rasy sięgają aż do XVII wieku. Kot syberyjski, jak sama nazwa wskazuje, wywodzi się z Syberii. Rasa ta została odkryta w latach 80. XX wieku, przez państwa Schultz. Następnie sprowadzili go do Sankt Petersburga, gdzie rozpoczęli hodowlę. W Polsce koty syberyjskie czarne pojawiły się w 1989 roku, za sprawą Jolanty Sztykiel. W FIFE kot syberyjski został zarejestrowany w 1998 roku. Warto również zaznaczyć, że jest to rasa naturalna, która wyewoluowała bez udziału człowieka. Występują one w wielu odmianach m.in.:

Cechy charakterystyczne – kot syberyjski rudy

Koty z tej rasy dojrzałość osiągają w wieku około 3 lat. Samica osiąga wielkość do 30 cm i waży od 4 do 6kg. W przypadku samca te wymiary ulegają zmianie. Kot syberyjski rudy może osiągać nawet 35cm i maksymalnie 8kg. Cechą charakterystyczną dla tych osobników są mocne kości i muskulaturę. Mają grubą i półdługą sierść. Koty syberyjskie posiadają dwa rodzaje kołnierzy: owalny lub okrągły. Pod względem charakteru, są to koty inteligentne i aktywne, a zarazem bardzo emocjonalne i łagodne. Bardzo dobrze sprawdzają się w rodzinie w dziećmi. Z natury są kotami łownymi, dlatego też warto zainwestować w zabawki wymagające ruchu, jak piłki czy wędki dla kota. Ponad to, znawcy rasy zwracają uwagę na fakt, że koty syberyjskie lubią skakać i sie wspinać. Należy zatem zastanowić się nad zakupem drapaka.

Kot syberyjski rudy – żywienie 

Właściciele tych włochatych czworonogów zauważają, że koty te często bywają wybredne. Dlatego też, warto zainwestować w dobrej jakości karmę. Co więcej, kot syberyjki rudy jest bardzo aktywny – znacznie zwiększa to zapotrzebowanie żywieniowe. Zdarza się, że z braku jakiejkolwiek aktywności, może się objadać. Zapewnienie odpowiedniej ilości ruchu to podstawa. Zapewnienie mu zbilansowanej diety wpłynie również na jego wygląd zewnętrzny. Równie ważnym aspektem jest odkłaczanie. 

Zobacz też:  Kot syberyjski niebieski – charakter, cena, hodowla

Pielęgnacja – kot syberyjski rudy 

Długość życia tej rasy waha sie od 15 do 20 lat. Kot syberyjski rudy może cierpieć na choroby charakterystyczne dla tych osobników. Wśród typowych dolegliwości wymienia się:

  • kardiomiopatię przerostową,
  • anemię,
  • zapalenie pęcherza moczowego i dolnych dróg moczowych. 

Pielęgnacja kota syberyjskiego skupia się głównie wokół sierści. W okresie linienia należy ją rozczesywać codziennie, natomiast latem i zimą – raz w tygodniu. Regularnie warto również sprawdzić stan uzębienia. Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też