Kot syberyjski kremowy – cena, wygląd, umaszczenie

Marzy Ci się zjawiskowo umaszczony kot o nieco dłuższej sierści, bystrych oczach i pięknych rysach? Kot syberyjski kremowy będzie znakomitym wyborem. Oryginalny wygląd w połączeniu z niebanalną kolorystyką sprawi, że zakochasz się w nim od pierwszego wejrzenia.
kot syberyjski kremowy

Kot syberyjski kremowy – skąd takie umaszczenie?

Zjawiskowe koty syberyjskie reprezentują bardzo piękną i wyjątkową rasę. Jednak umaszczenie beżowo-kremowe nie jest tak popularne – zdecydowanie częściej spotykany jest chociażby kot syberyjski niebieski oraz kot syberyjski szary, które są flagowymi przedstawicielami swojej rasy.

Kot syberyjski kremowy zawdzięcza swoje umaszczenie swoim genom – a konkretniej rzecz ujmując: układowi alleli w genotypie. Chodzi w szczególności o allele O (orange) odpowiadające za rude umaszczenie oraz allele d (diluted), które sprawiają, że rudy kolor sierści jest rozjaśniony do barwy beżowo-kremowej. Patrząc na to w ten sposób można powiedzieć, że kot syberyjski rudy ma wiele wspólnego z kremowym przedstawicielem rasy.

Poza klasycznym typem umaszczenia, istnieje jeszcze jeden, uznawany czasami za odrębną rasę – kot syberyjski neva masquerade. Z klasycznym typem kolorystycznym łączy go w zasadzie tylko anatomia ogólna oraz długość sierści.

W przypadku obu typów, rzadkością jest również kot syberyjski biały, ponieważ biel u przedstawicieli tej rasy występuje zazwyczaj tylko miejscowo, rozjaśniając brzuch, łapki lub inne części ciała. Podobnym unikatem są koty syberyjskie czarne.

Ile kosztuje kot syberyjski kremowy?

Ze względu na swój wyjątkowy wygląd, kot syberyjski kremowy bywa równie rzadkim okazem, co kot syberyjski szylkretowy. Przez swoją unikatowość może zatem kosztować więcej w porównaniu do kotków o klasycznym dla tej rasy umaszczeniu, których cena kota syberyjskiego oscyluje wokół 2000 zł (z rodowodem).

Jeśli jednak chcemy zapewnić sobie oddanego przyjaciela, przedstawiciele tej rasy nadają się do tego znakomicie, ponieważ są niezwykle towarzyskie i oddane swojemu właścicielowi. 

Jak dbać o kota syberyjskiego kremowego?

Podobnie jak każdy długowłosy kot, tak również każdy syberyjczyk wymaga specjalnej pielęgnacji. Należy go regularnie czesać, a także zadbać o to, by w jego diecie nie zabrakło zdrowych olejów (np. lnianego), który wspomoże zadbanie o sierść od środka. Jeśli kot jest wychodzący, warto od czasu do czasu go wykąpać. Warto również zakupić specjalną pastę odkłaczającą, ponieważ z racji długiego włosia koty syberyjskie narażone są na wzmożone powstawanie pilobezoarów czyli zbitych kul sierści w przewodzie pokarmowym. 

Zobacz też:  Kot syberyjski rudy - historia, zachowanie i pielęgnacja


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też