Kot syberyjski tricolor. Ubarwienie i pielęgnacja futra

Koty syberyjskie tricolor są jednymi z popularniejszych odmian rasy. Czy sierść kota syberyjskiego jest trudna w pielęgnacji? Tego dowiesz się w niniejszym artykule.
kot syberyjski tricolor

Koty syberyjskie mają ciekawy charakter i długą, reprezentacyjną sierść. Podobają się praktycznie każdemu – mają różnego rodzaju ubarwienia i kolory oczu. Rasa powstała w sposób całkowicie naturalny, bez pomocy człowieka. Są ciekawskie, inteligentne ale też uparte.

Kot syberyjski tricolor – charakter

Koty syberyjskie pochodzą z Rosji. Są to pieszczochy uwielbiające kontakt z człowiekiem. Lubią wspinać się po meblach, badać nowe tereny, polować i potrzebują bardzo dużo uwagi właściciela. Koty syberyjskie nie lubią być same, więc jeśli dużo pracujesz, konieczne jest zapewnienie mu towarzysza zabaw. Proces wychowawczy tej rasy przebiega bardzo szybko i bezproblemowo – koty syberyjskie bardzo często bezpośrednio okazują swoje potrzeby. 

Kot syberyjski tricolor – wygląd

Kot syberyjski tricolor ma piękne, lśniące, długie i gęste futro, które wymaga szczególnej pielęgnacji. Jego sierść układa się w sposób przypominający grzywę lwa. Sierść przylega do ciała, a podszerstek chroni kota przed czynnikami pogodowymi. 

Oprócz tricoloru, koty te mają różne barwy umaszczenia, wyróżniamy przede wszystkim:

Maść tricolor u kotów syberyjskich to umaszczenie szylkretowe z białym. Zazwyczaj jest to mieszanka koloru białego z wyraźnie zarysowanymi okrągłymi lub bardziej rozlanymi plamami koloru rudego i czarnego. Wersji szylkretu jest kilka: czary, cynamonowy, niebieski, czekoladowy, liliowy. Czasami w umaszczeniu kotów tricolor występują pręgi. 

Koty syberyjskie neva masquerade to wyodrębniona odmiana kota syberyjskiego, która cechuje się innym dopuszczalnym ubarwieniem. Jest to umaszczenie typu point w którym oznaczenia kolorystyczne w barwie podstawowej pojawiają się w “chłodnych” miejscach ciała (pyszczek, łapy, ogon, uszy), a reszta ciała jest w jasnym odcieniu. 

Zobacz też:  Kot syberyjski długowłosy. Charakterystyka tej odmiany

Dopuszczalne odmiany kolorystyczne kotów neva masquerade:

  • oznaczenia w kolorze czarnym,
  • szaro-niebieski, 
  • barwa podstawowa brązowa, 
  • oznaczenia w kolorze rudym,
  • oznaczenia w kolorze jasnego rudego, 
  • jasny odcień brązowego,
  • kremowy.

Kot syberyjski – pielęgnacja futra

Koty syberyjskie mają długą, gęstą, trzywarstwową sierść, która na szczęście nie kołtuni się zbyt łatwo, ale wymaga kilkukrotnego czesania w ciągu tygodnia. Sierść należy czesać częściej w okresie linienia, aby martwe włosy podszerstka nie zalegały na sierści kota oraz nie robiły bałaganu w mieszkaniu. Szczególnej uwadze musimy poświęcić włosom w okolicach ogona i “portek”, ponieważ podczas korzystania z kuwety może się w nie zaplątać żwirek. Koty mają także długie włosy między palcami łapek, gdzie mogą zbierać się wszelkie zabrudzenia z podłoża.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też