Koty syberyjskie są wyjątkowo popularne w Europie. Dzielą się na kilka odmian – jedną z nich jest kot syberyjski neva masquerade. Nieco mniej popularny i rzadziej spotykany jest kot syberyjski rudy oraz kot syberyjski krótkowłosy.
Kot syberyjski niebieskooki
Kot syberyjski neva masquerade to zwierzęta niezwykle miłe w swoim usposobieniu oraz zachwycające pod względem wyglądu. Nic dziwnego – posiadają bardzo grubą warstwę futra oraz podszerstka. Dzięki niemu są tak puchate i miłe w dotyku. Zachwycające są również ich oczy w kolorze jasnego błękitu. Przykładowo kot syberyjski szylkretowy posiada oczy pomarańczowe lub żółte, z charakterystyczną obwódką. Podobny kolor oczu mają koty syberyjskie czasie oraz kot syberyjski leśny.
Kocięta kota syberyjskiego szarego rodzą się białe, a z wiekiem nabierają charakterystycznego, szaro-niebieskiego odcieniu. Futerko z wiekiem może nieco ściemnieć, jednak nadal starsze osobniki będą posiadały charakterystyczny jasny kołnierz wokół szyi. Z kolei łapki, uszka oraz przód pyszczka są nieco ciemniejsze od reszty futerka. Dzięki tym punktom koty syberyjskie niebieskookie wyglądają wręcz arystokratycznie.
Co ważne futerko kota syberyjskiego niebieskookiego nie filcuje się, ani nie linieje. To dość zaskakujące, zważywszy na to, że ta rasa kotów posiada bardzo dużą ilość futra. Futra nie trzeba czesać codziennie. Warto jednak używać specjalnej szczotki do dłuższego włosia oraz koniecznie aplikować pupilowi pastę odkłaczającą.
Kot syberyjski biały – wskazówki dla właścicieli
Zarówno kot syberyjski szary jak i kot syberyjski biały są bardzo udomowioną rasą. Mogą przebywać z innymi zwierzętami. Należy jednak pamiętać, że mimo swojego niewinnego wyglądu są to prawdziwe wulkany energii. Potrzebują dużo zabawek oraz uwagi właściciela. Szybko przywiązują się do człowieka i uwielbiają chodzić za nim krok w krok. Muszą mieć również półki oraz drapaki, po których będą się wspinać. Niegdyś koty syberyjskie, w tym kot syberyjski krótkowłosy żyły w lasach. Po tych czasach nie ma już śladu, jednak rasa ta nadal uwielbia się wspinać.
Wszystkie odmiany kota syberyjskiego są dość puszyste, ale nie rosną do dużych rozmiarów. Waga dorosłego osobnika waha się pomiędzy 6 a 9 kg.
Koty z tej rasy potrafią być nieco zaborcze. Jeśli chcemy więc mieć w domu więcej niż dwa koty z tej rasy, warto połączyć je wtedy, kiedy są jeszcze małe. Starszy kot będzie gorzej znosił towarzystwo młodszego kota, którego może uznać za zagrożenie.
Zobacz także:
- Kocięta neva masquerade – hodowla. Gdzie kupić?
- Kot syberyjski krótkowłosy. Pielęgnacja i wygląd
- Kot syberyjski neva masquerade
- Kot leśny syberyjski. Czym różni się od domowego?
- Hodowle kotów syberyjskich – jak mądrze wybrać?